fbpx
Zaloguj się
Przypomnij hasło

Obóz dla… nieśmiałych, czyli jak wybrać wyjazd wakacyjny dla mało pewnych siebie.

Wyjazd dziecka na obóz to zawsze masa pytań i obaw ze strony opiekunów. Zwłaszcza, gdy mają to być jego pierwsze samodzielne wakacje. Sprowadzają się one przeważnie do tego jednego, baaardzo pojemnego niepokoju, który brzmi „Czy sobie poradzi?”. Niepewność ta dotyczy zarówno codziennej samoobsługi, jak emocji i relacji, które „zadzieją się” na obozie. I tak, jak do tego pierwszego zagadnienia możemy dziecko względnie przygotować, tak na te drugie często nie mamy niestety wpływu. Czy będzie tęsknić? Czy znajdzie przyjaciół? Jak poradzi sobie podczas zajęć obozowych? Ze szczególną obawą o wyjeździe wakacyjnym myślą rodzice dzieci nieśmiałych i to bez względu na ich wiek. W jaki sposób można pomóc tym, którzy w grupie nie czują się pewnie? Czy taki wyjazd wakacyjny, to dla nich dobry pomysł? Czym kierować się wybierając program? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Dziecko nieśmiałe, czyli jakie?

Nieśmiałość, to nieprzyjemne i bardzo silne uczucie skrępowania w kontaktach z innymi ludźmi. Objawia się ona w zachowaniu (np. ciche mówienie lub niezabieranie głosu, unikanie kontaktu wzrokowego), ale jest też często widoczna „na pierwszy rzut oka” – rumieniec, drżenie rąk, nerwowe ruchy. Osoby nieśmiałe nie mają wpływu na większość ze swoich zachowań i odczuć, i nie czują się z nimi dobrze – inaczej mówiąc – wolałyby nie być nieśmiałe.

Nieśmiałość może przeszkadzać zarówno w nawiązywaniu znajomości, jak i w realizacji pasji i prezentowaniu swoich umiejętności.

A jak ma się do tego wszystkiego wyjazd na obóz letni?

Czy obóz dla dziecka nieśmiałego, to dobry pomysł?

Nieśmiałość niewątpliwie utrudnia życie. Jeśli rodzic widzi, że dziecko boryka się z jej powodu z coraz to nowszymi problemami, powinien zastanowić się, jak może mu pomóc. Czasem zdarza się, że kłopot jest tak duży, że wymaga porady specjalisty – np. psychologa. W tym wypadku „wrzucenie na głęboką wodę”, czyli wysłanie dziecka w nowe, nieznane środowisko, może być dla niego zbyt trudne. To jednak sytuacja ekstremalna. W większości wypadków odpowiednie wsparcie ze strony najbliższych może pomóc w przełamaniu bariery nieśmiałości. Wyjazd na zorganizowany dobrze obóz także może okazać się w tym przypadku strzałem w dziesiątkę.

Dlaczego?

➡️Pokazujemy dziecku, że wierzymy w jego siły i ufamy, że sobie poradzi w nowej sytuacji.
➡️Profesjonalna kadra wychowawcza będzie trzymać rękę na pulsie i pomoże każdemu uczestnikowi poczuć się dobrze podczas obozu.
➡️Odpowiednio dobrany program obozowy sprawi, że nasz podopieczny będzie mógł rozwijać swoje pasje, zdobyć nowe umiejętności oraz pozna rówieśników o podobnych zainteresowaniach – a to wszystko świetnie buduje wiarę w siebie!

Obóz dla nieśmiałych – jaki wybrać?

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania obozu dla dziecka nieśmiałego? Co będzie miało znaczenie? To cztery, najważniejsze według nas rzeczy!

1. Wiek uczestników

Nie bez przyczyny obozy podzielone są na kategorie wiekowe. Oprócz dostosowania tematyki czy poziomu zajęć zapewniamy w ten sposób uczestnikom obecność rówieśników. Dzięki temu łatwiej nawiązać relacje i znaleźć wspólne tematy. Nasze obozy podzielone są na trzy kategorie wiekowe:

Dla młodszych uczestników idealnym wyborem będą tu obozy Mój Pierwszy obóz nad morzem lub Mój Pierwszy obóz w górach. Dla większości uczestników tych programów jest to pierwszy wyjazd, a specjalnie dobrana kadra wychowawcza zwraca uwagę na samopoczucie każdego uczestnika w szczególny sposób.

2. Program zgodny z zainteresowaniami

Dużo łatwiej będzie przekonać nieśmiałe dziecko do wyjazdu, gdy tematyka obozu będzie zgodna z jego zainteresowaniami. Mając wiedzę i umiejętności, którymi może się wykazać, łatwiej będzie mu zdobyć się na odwagę, by wziąć udział w zajęciach. W dodatku spotka na obozie rówieśników, z którymi będzie miało wspólne tematy – o ile łatwiej wtedy o zawarcie przyjaźni!

Młodszym nieśmiałym uczestnikom możemy zaproponować np. obóz młodych artystów, świat minecrafta, w świecie klocków lego, czy obóz wynalazców.

Zaś świetnymi programami dla młodzieży mogą być takie obozy jak: obóz kultury japońskiej, obóz medyczny, obóz projektantów gier komputerowych, czy obozy artystyczne z cyklu Przystani Wyobraźni

3. Więcej wspólnie, mniej solo

Wybierając obóz dla nieśmiałego dziecka powinniśmy poszukać takiego programu, który wyraźnie skupia się na integracji i współpracy uczestników lub rozwija konkretne pasje, a mniej skupia się na indywidualnej prezentacji lub rywalizacji. Uczestnik, który czuje stres musząc zabrać głos przed grupą, lepiej poczuje się na programach, które dają możliwość zrelaksowania się w grupie rówieśników.

Do takich obozów dla młodszych możemy zaliczyć np.: obóz bursztynowe wakacje, czy szczyt lata, zaś młodzież na pewno dobrze poczuje się na programach naprawdę fajny obóz, czy obóz chilloutowy nad morzem.

Dla młodych ludzi, którym brakuje pewności siebie stworzyliśmy także program uwierz w siebie – na którym uczestnicy w wieku 13 – 18 lat będą mogli stawić czoła swoim kompleksom związanym z sylwetką, wziąć udział w warsztatach pozytywnego myślenia i po prostu dobrze się bawić 😊

4. Stań się kimś innym!

Świetną propozycją dla tych, którzy czują się niepewnie „we własnej skórze” są obozy fabularne, w których uczestnicy wcielają się w wymyślone postacie. Odgrywanie ról pozwala często na otwarcie się nawet tym nieśmiałym.

Przykładem takich obozów dla dzieci mogą być obóz gwiezdnych wojen, czy obóz trenerów pokemon, zaś dla młodzieży będą to z pewnością obozy z cyklu Twierdza Fantastyki, w których ważną rolę odgrywają gry narracyjne (RPG) oraz larpy, a więc nic innego, jak właśnie odgrywanie fikcyjnych postaci!

Jak zachęcić nieśmiałe dziecko do wyjazdu na obóz?

Bardzo nieśmiała osoba może wymagać naszego wsparcia jeszcze przed wyjazdem. Co można zrobić, by dziecko chętnie ruszyło na obóz?

  • Wybierzcie program wspólnie – niech dziecko dobierze program zgodnie ze swoimi zainteresowaniami
  • Zaproponujcie wyjazd znajomym – obecność koleżanki/kolegi lub kuzynostwa na obozie ułatwi trudny start w nowe towarzystwo!
  • Zachęcaj, ale nie strasz – porozmawiaj z dzieckiem o wyjeździe, jednak nie planuj długiej rozmowy, w której poruszysz na zapas wszystkie ewentualne wątpliwości. Możesz w ten sposób bardziej je zniechęcić!

Mamy nadzieję, że każdy rodzic nieśmiałego dziecka znalazł tu odpowiedzi na nurtujące go pytania. Możemy Was zapewnić, że nasza kadra dołoży wszelkich starań, by każdy uczestnik poczuł się na obozie świetnie i zapomniał o wszelkich problemach!

Najlepsi z najlepszych – kim jest kadra obozowa Poszukiwaczy Przygód?

Obozy Poszukiwaczy Przygód to świetny odpoczynek, mnóstwo dobrej zabawy, a także rozwijanie pasji i zdobywanie nowych umiejętności. Nasi uczestnicy mogą beztrosko korzystać ze wszystkich dobrodziejstw wakacji we wspaniałej atmosferze, bezpiecznie się bawić i rozwijać. To wszystko, ponieważ czuwają nad nimi zupełnie wyjątkowi ludzie – najlepsza na świecie Kadra Obozowa.   Przygotowując się do kolejnego sezonu letniego […]

Gwarancja najniższej ceny obozu!

Nie musicie już czekać na promocję, by złożyć rezerwację na wymarzony obóz. W tym sezonie macie pewność, że zawsze będzie obowiązywać Was najlepsza możliwa cena. Sprawdźcie, jak działa nasza gwarancja najniższej ceny!

Oto katalog Obozy 2024! Poznajcie jego nowy design

Czas wejść w nową erę Poszukiwaczy Przygód! Nasz najnowszy katalog letni otrzymał nie lada metamorfozę – jest bardziej kolorowy i PIONOWY, ale cały czas wypełniony najlepszymi pomysłami na wakacje! Wiemy, że po tylu latach mogliście się już przyzwyczaić do starego layoutu, dlatego przygotowaliśmy krótką instrukcję obsługi nowego-nowego katalogu 🙂