pełna wersja serwisu

Niezbędnik obozowy

Jak przygotować się do wyjazdu?

Dla tych, którzy jadą z nami po raz pierwszy, oraz dla doświadczonych uczestników w ramach przypomnienia – stworzyliśmy obozowy niezbędnik. Jak przygotować się do wyjazdu na obóz? Co ze sobą zabrać? Jak się dobrze spakować? Czy brać ze sobą jakieś pieniądze? Odpowiemy na wszystkie wasze pytania!

Jak spakować się na obóz?

Podstawową zasadą każdego pakowania jest to, by zabrać ze sobą tylko naprawdę potrzebne rzeczy! Nasza propozycja jest taka, aby ograniczyć się do torby lub plecaka o maksymalnej objętości 80 litrów. Jeżeli coś się nie mieści - zastanówmy się, czy wszystko co włożyliśmy do środka rzeczywiście się przyda.

Zabieramy ze sobą:

 • bieliznę (najlepiej 1 zestaw na każdy dzień wyjazdu)
 • dwie pary butów (jedna para lekkiego obuwia i druga para, która zakrywa całą stopę – najlepiej nieprzemakalna)
 • wygodny strój sportowy do zajęć w terenie albo na świeżym powietrzu
 • coś przeciwdeszczowego
 • bluzę z długim rękawem na chłodniejsze wieczory
 • t-shirty i bluzki
 • piżama do spania
 • koniecznie nakrycie głowy!

 

A ponadto:

 • ręcznik i środki higieny osobistej (takie jak szampon, pasta do zębów i szczoteczka)
 • niewielki i wygodny plecak albo torbę na krótkie wyprawy
 • klapki i strój kąpielowy
 • krem z filtrem UV
 • przedmioty wypisane w programie pod tytułem "WARTO ZABRAĆ" albo "ZABIERZ KONIECZNIE"

 

Aby mieć pewność, że do domu wrócimy ze wszystkim, co spakowaliśmy, warto przygotować listę zabieranych rzeczy. Potem, podczas pakowania, wystarczy tylko sprawdzić czy wszystko jest! A kiedy przygotujemy już listę, zabieramy się za pakowanie. Na dno plecaka trafiają największe i najcięższe przedmioty – buty na zmianę, bluzy, ręcznik. Wyżej pakujemy wszystko co małe albo łatwe do uszkodzenia – bielizna, ukochana książka, kosmetyki (najlepiej wygodnie spakowane w kosmetyczkę).

Rodzicom młodszych obozowiczów radzimy podpisać zabierane przez nich rzeczy – w ferworze obozowej zabawy nasi uczestnicy potrafią zapomnieć, z czym przyjechali do ośrodka!

Które dokumenty ze sobą zabrać?

Jeżeli nie przesłaliście jej do biura, koniecznie zabierzcie ze sobą wypełnioną, podpisaną przez rodziców kartę obozową. Poza tym nie zapomnijcie o:

 • legitymacji szkolnej
 • numerze PESEL

Czy będę potrzebować gotówki na obozie?

Wszystkie świadczenia na obozie są już opłacone – możesz bez problemu obyć się bez gotówki. Ale wiadomo, że jakieś kieszonkowe zawsze się przyda! Naszym zdaniem około 5-8 złotych na dzień pobytu w zupełności wystarczy. Młodszym uczestnikom polecamy zabrać kieszonkowe w drobnych banknotach i zdeponować je razem z dokumentami u kierownika obozu.

Czy zabierać telefon, laptop i inną elektronikę?

Podejrzewamy, że ciężko będzie Wam rozstać się z telefonem… mimo to proponujemy zabrać podstawowy model, którego zgubienie albo uszkodzenie podczas licznych atrakcji nie będzie aż tak bolesne! Przygotowaliśmy tyle zajęć i aktywności, po brzegi wypełniając nimi wszystkie obozowe dni, że z pewnością nie będziecie mieli ani czasu, ani ochoty na kolejne poziomy Angry Birds! Jeżeli decydujecie się na telefon, nie zapomnijcie zabrać do niego ładowarki.

Pozostałą elektronikę radzimy zostawić w domu. Niemal cały dzień będziecie przebywać poza pokojem. Czytniki książek, tablety i laptopy tylko niepotrzebnie obciążą Wasze plecaki – na obozie spędzamy tyle czasu na zajęciach, czesto poza ośrodkiem, że na pewno zabraknie Wam czasu na korzystanie z tych urządzeń.

Czy warto zabrać aparat fotograficzny?

Codziennie na naszych profilach na Facebooku będą pojawiać się fotorelacje z obozów! Ponadto każdy uczestnik otrzyma na koniec wyjazdu płytę z pamiątkowymi zdjęciami z każdego dnia obozu. Wiadomo jednak, że własne zdjęcia to zawsze fajna pamiątka, dlatego jeżeli lubicie robić zdjęcia – spakujcie także aparat. Uważajcie jednak na niego, nie zostawiajcie bez opieki i zwracajcie uwagę co się z nim dzieje podczas wycieczek i w deszczu. Proponujemy, by rodzice wyposażyli młodszych uczestników w podstawowe, tańsze modele aparatów.

Lekarstwa

Wszystkie przywiezione na obóz leki powinny zostać podpisane i przekazane wychowawcy wraz z dokładną instrukcją dawkowania leku – dotyczy to szczególnie młodszych obozowiczów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, podstawowej pomocy medycznej udzielą pielęgniarka obozowa, lekarz albo nasi specjalnie przeszkoleni opiekunowie i instruktorzy. Rodziców prosimy dodatkowo o odnotowanie ważnych informacji medycznych na karcie obozowej.