Planszówki dobre na wszystko. Również na wakacje!
Gry planszowe – o co tyle hałasu?
Jeszcze kilkanaście lat temu gry planszowe kojarzyły się głównie z chińczykiem i Monopoly, a karciane sprowadzały się do umiejętnego wykładania dam i dwójek podczas rozgrywek w makao. Ten stan rzeczy zmienił się jednak nie do poznania. Dziś nikogo nie dziwią sklepy planszówkowe, w których półki uginają się pod większymi i mniejszymi pudełkami. Coraz częściej w restauracjach, kawiarniach lub barach funkcjonują wypożyczalnie gier towarzyskich, dzięki którym nie tylko odpoczniemy przy posiłku, ale także możemy dobrze się bawić w gronie znajomych. W Internecie znajdziemy zaś masę stron, poradników i filmów poświęconych grom planszowym i karcianym.
Z czego wynika popularność tej formy rozrywki? Dla kogo przede wszystkim gry są przeznaczone? No i co z tym można zrobić w wakacje? Zaraz wszystko będzie jasne!
Czym są gry stołowe, czyli czy planszówki muszą mieć plansze?
Dla osób, które nie są z tematem na bieżąco, gry planszowe kojarzyć się będą głównie z planszą i pionkami. Jednak dziś to pojęcie jest raczej umowne. Czasem słowa „planszówki” używa się zamiennie z określeniami „gry towarzyskie”, czy „gry stołowe”. Dlaczego? Dlatego, że tego typu gry mają najróżniejsze formy – często w rozgrywkach używa się nie tylko plansz o najróżniejszych kształtach, ale także np. samych żetonów czy puzzli, z których w trakcie zabawy sami tworzymy światy. Tzw. „karcianki” mają czasem również plansze i pionki, a talie do tej samej gry są bardzo różne i wciąż udoskonalane.
Kiedy przyjrzymy się niektórym wydawnictwom, odkryjemy, że pod względem wizualnym są to prawdziwie dzieła sztuki – grafiki na kartach i planszach, a nawet kształty pionków czy kostek (o ile w danej grze w ogóle występują) są wykonane z niebywałą precyzją i oddają klimat danego tytułu: od słodkich, puchatych zwierzątek na kartach, przez wagoniki pociągów, służących jako pionki, do mrocznych, postapokaliptycznych grafik na planszy.
Nie tylko rywalizacja – coś dla absolutnie każdego.
Najlepsze w grach stołowych jest to, że przy dobrych chęciach oraz odrobinie pomocy miłośników tematu, niemal na pewno znajdziemy grę idealnie dopasowaną do każdego charakteru i okazji.
- Mechanizm i tematyka:
Szukacie rywalizacji 1 na 1? Zagrajcie w Drako! A może wolicie działania zespołowe? Jeśli tak, możecie spróbować swoich sił przeciwko sobie (na przykład w klasycznej Grze o Tron lub grając w Tajniaków) albo zagrać kooperacyjnie (np. w Kroniki zamku Avel albo World of Warcraft: Wrath of the Lich King).
Jeżeli w planszówkach najbardziej lubicie podejmowanie optymalnych decyzji i strategię, polecamy doskonałą serię 7 Cudów Świata, Łąkę i przepiękne Na skrzydłach. A jeśli wolicie dreszczyk emocji przy grach wymagających refleksu, spodoba się Wam imprezowy hit Buła, Pizza, Kot, Ser, Koza!
A co z tematyką gry? Przykładowo, wielbicielom kosmicznych klimatów, polecamy Terraformację Marsa i Nemesis (tu dla fanów ciężkich rozgrywek) albo Ciężarówką przez galaktykę (szukającym czegoś odrobinę mniej skomplikowanego). Uwielbiacie pociągi? No to koniecznie musicie spróbować Wsiąść do pociągu! A może szukacie logicznych wyzwań? Zajrzyjcie do serii Logiquest.
Gry planszowe i karciane od dawna umiejscawiane są także w popularnych światach znanych z książek, filmów czy innych gier. Na półkach sklepów z planszówkami znajdziecie planszową adaptację Diuny, Harry’ego Pottera (Harry Potter: Hogwarts Battle) czy bajek Disneya (np. w seriach Dobble i Tajniacy). Są nawet planszówki w świecie Minecrafta!
- Gracze i okazja
Planszówki dostosowane są do wieku oraz liczby graczy – informacje o tym znajdziecie zwykle na boku pudełka. Coś dla siebie znajdą zarówno dzieci, nawet te najmłodsze (tu polecamy edukacyjne serie Brainbox i Cortex, ćwiczące spostrzegawczość Dobble oraz Dixit i Stellę czyli gry w skojarzenia), a także młodzież i dorośli.
Grać możemy w bardzo kameralnym gronie albo w dużej grupie. Na wyjazd ze znajomymi lub na imprezie integracyjnej sprawdzą się Tajniacy i Eksplodujące kotki. W trakcie rodzinnego wieczoru na stole mogą zagościć Kroniki zamku Avel, Splendor czy Azul. Jeżeli szukacie czegoś dla naprawdę dużej grupy, polecamy Wilkołaki z Czarnego Lasu. Są też gry, w które można grać solo! Wśród nich na przykład Pod wrogim niebem, K2 i coś dla dzieci – Detektyw Bombel.
Dla zaawansowanych graczy, którzy nad rozłożoną planszówką chcieliby spędzić cały wieczór, też coś się znajdzie! Polecamy szczególnie Władcę Pierścieni: Podróże przez Śródziemie oraz interaktywną grę Descent: Legendy mroku.
Nie tylko zabawa – co mogą dać nam (i naszym dzieciom!) gry towarzyskie?
Rozrywka to oczywisty powód, dla którego sięgamy po pudełka pełne pionków, kart i plansz… Odpowiednio dobrana gra może nawet oderwać młodszych od ekranów wyświetlaczy (sprawdzone info!). Pozwoli też na przełamanie pierwszych lodów w grupie nieznajomych i – po prostu – może dać nam masę dobrej zabawy.
To jednak nie wszystko. Gry uczą komunikacji, planowania, skupienia, a czasem trenują pamięć, refleks i spostrzegawczość. Mogą być świetnym początkiem integracji lub najlepszą lekcją współpracy. Dzięki grom w edukacyjnych klimatach możemy poznać ciekawostki świata przyrody, kultury innych krajów, nazwiska wynalazców lub najpiękniejsze zabytki świata… Czy coś jeszcze trzeba dodać, by zachęcić sceptycznych?
Obozy planszówkowe? No jasne!
W Poszukiwaczach Przygód z chęcią sięgamy po to co bawi, integruje i rozwija jednocześnie. Dlatego od lat, dzięki współpracy z wydawnictwem Rebel, na naszych obozach uczestnicy mają do dyspozycji games roomy po brzegi wypełnione najciekawszymi propozycjami gier planszowych i karcianych. Dostosowane są one do ich wieku, a często także do charakteru obozu (np. gry angielskojęzyczne na obozach językowych, czy związane z Dalekim Wschodem na obozach azjatyckich). W tym roku postanowiliśmy iść krok dalej. Wiemy, że wśród naszych uczestników nie brakuje planszówkowych maniaków. Specjalnie dla nich stworzyliśmy programy obozów gier planszowych dla dzieci i dla młodzieży. Tylko pomyślcie – słońce, wakacje, plaża lub góry i dziesiątki tytułów do rozegrania! Znajdziecie tu klasykę i zupełne nowości! A to wszystko poprzeplatane letnią rozrywką w stylu Poszukiwaczy Przygód. Brzmi dobrze? No chyba! Czekamy na Was!