fbpx
Zaloguj się
Przypomnij hasło

Pierwsze wakacje bez rodziców

Pierwszy samodzielny wyjazd na obóz to wielkie przeżycie dla malucha, ale także dla rodzica. Ważne, żeby dobrze się do niego przygotować i dzięki temu uniknąć niepotrzebnego stresu. Przecież wakacje to sama przyjemność!

Wspólna decyzja o wyjeździe. To niezwykle istotne, żeby decyzję o wyjeździe na obóz podjąć wspólnie z dzieckiem. Nie każdy maluch jest gotowy na dłuższą rozłąkę, dlatego jeśli widzimy, że dziecko jeszcze potrzebuje na to czasu, warto być może rozważyć rodzinne wakacje z naszej oferty, a samodzielny wyjazd odłożyć na przyszły rok. Jeśli jednak nie może się doczekać pierwszego w swoim życiu obozu – zapraszamy! Nasze bogate doświadczenie i entuzjazm sprawią, że czeka go wspaniała zabawa i świetna dawka nowych doświadczeń.

Rozwijamy pasje! Propozycji obozów w naszej ofercie jest całe mnóstwo, dlatego dobrze zastanowić się wspólnie, co najbardziej interesuje malca – śpiew, taniec, a może budowanie z klocków? Wyjazd powinien być dla dziecka nie tylko czasem relaksu, ale i możliwością rozwijania zainteresowań. Jeśli dziecko woli spędzać czas na spokojnej zabawie, rysowaniu czy konstruowaniu, nie warto proponować mu obozu sportowego, natomiast energiczne i zawsze gotowe do szaleństw maluchy na pewno lepiej odnajdą się na bardziej aktywnych obozach.

Informacje z pierwszej ręki. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o wybranym obozie i stopniowo przekazywać te informacje dziecku, żeby wiedziało, co wydarzy się podczas wyjazdu, jakie będą atrakcje, gdzie będzie mieszkało, jak wyglądać będzie plan dnia. Przekazujmy dziecku pozytywne wyobrażenie samodzielnego wyjazdu – wzmacniajmy jego samoocenę i wiarę w to, że sobie świetnie poradzi. Nie straszmy go i nie rozmawiajmy przy nim o swoich obawach i lękach. To da dziecku poczucie siły i pozwoli lepiej wyobrazić sobie siebie w różnych sytuacjach.

Samodzielność to podstawa. Warto zawczasu uczyć malucha samodzielności: mycia się, ubierania, dbania o własne rzeczy, utrzymywania porządku. Pozwólmy mu spokojnie opanować najważniejsze umiejętności i cierpliwie tłumaczmy, jak powinno się zachowywać na wyjeździe. Dobrze jest przewidzieć różne hipotetyczne sytuacje, w których może znaleźć się dziecko i porozmawiać z nim na temat radzenia sobie, gdy na przykład skaleczy się w palec, rozboli go brzuch czy zgubi jakąś swoją rzecz. Dzięki temu na pewno łatwiej będzie mu radzić sobie bez mamy i taty. Ważne, żeby dziecko wiedziało że we wszystkich kłopotach chętnie pomoże mu opiekun obozu.

Pakowanie z głową. Dobrze jest omówić szczegółowo z dzieckiem, co znajdzie się w jego bagażu. Dzięki temu będzie się czuło pewniej i nie zdenerwuje się, jeśli czegoś nie znajdzie. Unikamy pakowania dziecku nadmiaru rzeczy. Pozwólmy za to maluchowi wybrać ulubioną przytulankę, by raźniej było mu zasypiać. Upewnijmy się, ze dziecko wie, jak powinno ubrać się każdego dnia i co na siebie włożyć w przypadku niepogody. A w razie czego nasza kadra zatroszczy się, żeby wszystko było w jak najlepszym porządku.

A gdy już wszystko jest gotowe do wyjazdu – w drogę! To będą wspaniałe wakacje!