fbpx
Zaloguj się
Przypomnij hasło

Jak wybrać obóz idealny

Wakacje coraz bliżej! Rodziców, którzy planują wysłać swoje pociechy na samodzielny wyjazd, czeka trudne zadanie: znalezienie oferty, która spełni oczekiwania młodych uczestników pod względem świetnej zabawy, ale także zagwarantuje bezpieczeństwo i warunki pobytu na wysokim poziomie. O czym pamiętać i na co zwracać uwagę, by wakacje naszych dzieci były udane?

Przede wszystkim zabawa!

Drodzy rodzice – pamiętajcie, że dzieci mają dobrze bawić się na obozie letnim – pozwólcie im określić tematykę i rodzaj wyjazdu, zaangażujcie w wybór obozu. Coraz trudniej jest zaspokoić oczekiwania naszych podopiecznych – rodzicom coraz częściej zależy, by dzieci oprócz odpoczynku miały szansę rozwijać swoje pasje i umiejętności, także w czasie wakacji. Taki wyjazd musi być jednak dla nich przede wszystkim przyjemnością! W przypadku młodzieży sprawa jest prostsza – najczęściej oni sami znajdą interesującą ich ofertę. Przy młodszych wystarczy chwila rozmowy o zainteresowaniach i gustach.

Hotel, pensjonat czy namioty?

Standard ośrodków, w których zakwaterowani są uczestnicy letnich obozów może być bardzo różny. Po uzyskaniu informacji od organizatora, gdzie dokładnie będą mieszkały dzieci, warto odwiedzić stronę internetową danego ośrodka i porównać informacje podane na niej z tymi, otrzymanymi w biurze turystycznym. Szczególnie powinny zainteresować nas informacje:

 • ile osób będzie zakwaterowanych w pokoju
 • czy w pokojach są łazienki
 • ile posiłków dziennie otrzymują dzieci i w jakiej formie są podawane (porcje, szwedzki stół)
 • jak wygląda teren rekreacyjny wokół ośrodka – jaki jest duży? Czy jest ogrodzony?
 • czy ośrodek dysponuje salami, w których będą mogły odbywać się zajęcia w razie niepogody?

Jeśli nasi mali twardziele i twardzielki wybierają obóz pod namiotami, nie powinno nas to przerażać! Takie wakacje będą dla nich na pewno wspaniałą przygodą. Należy tylko upewnić się:

 • jak wygląda zaplecze sanitarne (toalety, umywalki, prysznice)
 • czy namioty wyposażone będą w łóżka polowe, materace i półki
 • w jaki sposób zostanie zorganizowane wyżywienie.

Pamiętajmy, że chociaż warunki zakwaterowania są dość ważne, to nie tylko od nich będzie zależało, czy nasze dzieci wrócą zadowolone z wakacji. Powinno więc interesować nas, czy dzieci będą mieszkały w pokojach czystych i zadbanych, a także bezpiecznych.

Prawie jak rodzice, czyli kadra wychowawcza

Niezwykle istotną kwestią podczas obozu letniego jest odpowiednio dobrana kadra wychowawcza. O czym warto pamiętać, zasięgając informacji o wychowawcach zatrudnionych przez organizatora wypoczynku, z którym planujemy wysłać dzieci na kolonie?

 • zgodnie z przepisami wychowawca musi posiadać przynajmniej średnie wykształcenie i ukończyć kurs opiekuna kolonijnego, posiadać uprawnienia nauczycielskie lub być instruktorem harcerskim
 • warto zapytać, czy organizator zapewnia dodatkowe szkolenia wewnętrzne dla wychowawców, by uzupełnić ich wiedzę i umiejętności praktyczne
 • czy organizator zna kadrę, której powierza uczestników, czy co roku zatrudnia nowe, nieznane mu wcześniej osoby?
 • jeśli obóz związany jest z konkretną tematyką – tańcem, fotografią, survivalem, medycyną itp. należy dowiedzieć się, jakie jest przygotowanie wychowawcy lub instruktora danego obozu do prowadzenia właśnie tego programu


Wiek wychowawców

Niektórzy rodzice wolą, by ich dziećmi zajmowały się osoby nieco starsze, z większym życiowym doświadczeniem – np. emerytowani nauczyciele. Niektóre firmy zatrudniają jednak na tych stanowiskach osoby młode – studentów lub świeżo upieczonych absolwentów studiów. Nie powinniśmy z góry zakładać, że młody wiek jest w tym przypadku wadą.

Jeśli obóz, na który wysyłamy dziecko ma charakter sportowy, terenowy lub jest związany z tematyką bliską dzieciom i młodzieży, młody wychowawca będzie bardziej wiarygodny i lepiej przygotowany do prowadzenia zajęć.

Bardzo często młode osoby zdobywają doświadczenie w pracy dziećmi i młodzieżą – jako instruktorzy harcerscy, wolontariusze różnych organizacji, czy współpracownicy placówek edukacyjnych i firm zapewniających dzieciom kreatywne formy spędzania czasu wolnego. Osoby, które dobrowolnie, z powołania, pracują z młodszymi od siebie potrafią nawiązać z nimi świetny kontakt i naturalnie stają się liderami – również dzięki swojej wiedzy w tematach bliskich swoim podopiecznym.

Wiedzieć, o co pytać

By upewnić się, że obóz wakacyjny, który wybieramy dla dziecka będzie strzałem w dziesiątkę, warto zweryfikować:

 • czy organizator wypoczynku dysponuje niezbędnymi zezwoleniami, czyli przede wszystkim posiada wpis do rejestru organizatorów turystyki
 • czy obozy są zarejestrowane w Kuratorium Oświaty – można poprosić o numer zgłoszenia, samodzielnie znaleźć dany wypoczynek w internetowej bazie stworzonej do tego celu (www.wypoczynek.men.gov.pl) lub zadzwonić do placówki Kuratorium właściwej dla miejsca siedziby organizatora
 • jak duże grupy przypadają na jednego wychowawcę – zgodnie z przepisami maksymalna ilość uczestników w grupie jednego opiekuna to 20 osób, zaś w przypadku dzieci poniżej dziesiątego roku życia 15 osób. Pamiętajmy jednak, że im mniejsza grupa, tym większy komfort i bezpieczeństwo uczestników!
 • jakie jest doświadczenie organizatora w branży – od ilu lat działa na rynku, czy jego działalność jest zauważana i nagradzana (np. podczas targów turystycznych lub przez pisma branżowe)
 • jak wygląda kontakt z organizatorem oraz z placówką wypoczynku podczas wakacji – czy łatwo jest skontaktować się z firmą – telefonicznie i internetowo? Czy w czasie trwania wyjazdu rodzice będą mieli możliwość uzyskać informacje o dziecku od kierownika obozu?

Znalezienie idealnej oferty letniej dla naszych dzieci jest nie lada wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe! Odrobina wysiłku włożona w poszukiwania obozu marzeń zaowocuje cudownymi wspomnieniami wakacyjnymi, a nierzadko także wspaniałym rozwojem umiejętności i pasji naszych podopiecznych.