fbpx
Zaloguj się
Przypomnij hasło

Obóz dla… dziecka z pasją!

Hobby, pasja, zajawka… 

Współczesne dzieci i młodzież mają szeroki wachlarz zainteresowań do wyboru: sportowe, naukowe, związane z popkulturą czy światem wirtualnym. Niektóre z nich są akurat modne, inne niszowe. Cześć z tych pasji dzieciaki będą zgłębiać tylko przez chwilę, inne zostaną z nimi na lata, a może nawet staną się podwaliną przyszłego zawodu… Jak możemy wspierać młodzież w odkrywaniu ich zainteresowań i talentów? Mamy dla Was kilka rad! 

Po co dzieciom hobby? 

Każdy z nas w dzieciństwie miał – chociaż przez krótki czas – tę jedną „rzecz”, która wciągnęła go szczególnie: piłka nożna, rower, świat Harrego Pottera, gra na gitarze, taniec, harcerstwo… Były kółka zainteresowań, czasopisma tematyczne, no i oczywiście rówieśnicy o podobnych zajawkach. Dzisiaj dzieciaki są takie same – odkrywają swoje pasje w najróżniejszych dziedzinach. Zmieniły się jednak dwie kwestie: tematyka i dostępność informacji. Zainteresowania naszych podopiecznych częściowo przeniosły się do świata wirtualnego lub dotyczą modnych dziś aktywności. Wystarczy też chwila spędzona w Internecie (rodzica lub dziecka!), by znaleźć w okolicy najróżniejsze kluby sportowe, zajęcia artystyczne lub też strony poświęcone danej tematyce, która akurat stała się pasją.

Co daje młodym ludziom hobby? Przede wszystkim pozwala poznać siebie – swoje talenty i mocne strony. W zależności od rodzaju zainteresowań może też przynieść masę korzyści w rozwoju dziecka: wszystkie pasje sportowe, realizowane w sposób właściwy do wieku, wspomagają rozwijający się organizm, uczą wytrwałości i systematyczności. Te naukowe i artystyczne poszerzają horyzonty, rozwijają umysły, ćwiczą pamięć i wrażliwość 

A co z zainteresowaniami związanymi z popkulturą i rozrywką wirtualną? Rodzice często nie widzą absolutnie żadnych plusów w zamiłowaniu ich dziecka do gier komputerowych, oglądania w kółko nagrań znanych youtuberów lub czytania komiksów ze świata fantastyki. Czy rzeczywiście nie nic dobrego nie może wyniknąć z takich pasji? Oczywiście – długotrwałe siedzenie przed monitorem i bezproblemowy dostęp do najróżniejszych treści internetowych może mieć negatywne skutki dla młodych organizmów. Wystarczy jednak kontrola nad czasem spędzonym w sieci oraz rozsądne podejście do treści, by młodzi fani gier komputerowych zainteresowali się programowaniem, a followersi youtuberów – tworzeniem wartościowych treści i umiejętnym prezentowaniem ich przed grupą odbiorców. Więcej o tym, jakie korzyści mogą płynąć z komputerowych zainteresowań znajdziecie też w artykule o młodzieży w świcie technologii 

Daj porwać się pasji! 

W pogoni za tym, co rozwijające i „najlepsze” dla naszych dzieci, dorośli często zapominają o innych korzyściach płynących zainteresowań, które choć może nie wpisują się w edukacyjne ramy, są równie istotne. Hobby to przyjemność! Wybrane przez dziecko pole zainteresowań jest przede wszystkim odskocznią od codziennych obowiązków i relaksem. Rzeczą, której młody człowiek dobrowolnie i chętnie poświęca swoją uwagę i czas. Pozwalając mu na zdobywanie kolejnych stopni „wtajemniczenia” w danej dziedzinie, budujemy w nim poczucie samodzielności i samorealizacji! Dziecko, które „ciągle tylko by grało w tę grę” poświęca czasem wiele czasu i energii na samodzielne zdobycie informacji o sposobach przejścia na kolejny level – nierzadko na angielskojęzycznych stronach. 

Nie zapominajmy także o niezwykle ważnej sprawie, jaką jest budowanie relacji, a czasem bliskich przyjaźni z innymi o takich samych zainteresowaniach. Dla dzieci i młodzieży wspólny język z grupą rówieśniczą jest bardzo istotny.

Jak wspierać dziecko w pasji… gdy sami nie wiemy o co chodzi 😊 

Gdy kilkulatek uwielbia pływać, rodzice zabierają go basen. Gdy pięknie maluje – wyposażają jego pokój w najlepsze materiały plastyczne. Przychodzi jednak taki etap, gdy – czy to ze względu na wiek, czy stopień zaawansowania podopiecznego – nie są w stanie już sami wspierać jego zainteresowań. Taki sam problem pojawia się, gdy pasja naszego dziecka dotyczy dziedzin, o których…nie mamy pojęcia. Co możemy wówczas zrobić? Oczywiście – poszukać profesjonalistów! 

Witajcie na obozach Poszukiwaczy Przygód! Jesteście w dobrym miejscu. 

O rozwijaniu pasji i zainteresowań wiemy naprawdę dużo. Od 20 lat (tak, tak!) tworzymy obozy tematyczne, związane niemal z każdą możliwą dziedziną, która może „kręcić” dzieci i młodzież w wieku od 6 do 19 lat. Wiemy, jak ważny jest kontakt z profesjonalistami i pasjonatami – dlatego nasza kadra to zawsze świetnie przygotowani – także merytorycznie – młodzi ludzie. Dbamy też o odpowiedni sprzęt do zajęć. Jesteśmy też przekonani, że ogromny wpływ na świetne samopoczucie, ale i rozwój naszych uczestników ma grono rówieśników o zbliżonych zainteresowaniach. Dzięki temu, czują się swobodnie już od pierwszego dnia obozu. Widzimy to co lato! 

Jeśli wasze dziecko rządne jest naukowych doświadczeń – świetnie odnajdzie się na obozach cyklu Odkrywców Świata lub obozie Ciekawych Świata. A może występy sceniczne są tym, co na prawdę je kręci? Witajcie na obozie Śpiewaj i Tańcz! Znajdzie się także coś dla lubiących sport (obóz Letnia Akademia Sportu) czy dreszczyk przygody (Wyspa Robinsona, Obóz survivalowy dla młodszych) 

A co dla starszych poszukiwaczy przygód? Młodych artystów, bez względu na to, czy lubią malować, grać rocka czy pisać swoje utwory literackie, zapraszamy na obozy Przystani Wyobraźni. Mamy także coś dla zakręconych na punkcie nowych technologii, nauki, czy sportu. Witajcie na Akademii Talentów – miejscu, gdzie nadmorski wypoczynek przeplata się z prawdziwie twórczym klimatem. Nie zapomnieliśmy także o fanach fantastyki oraz miłośnikach kultury azjatyckiej! 

Nie przesadzimy mówiąc, że rozwijanie pasji młodych ludzi to nasza specjalność. Tworzymy idealną przestrzeń, która łączy wakacyjny relaks, z prawdziwie twórczą atmosferą. Znamy się na tym, co kręci młodych ludzi i nie możemy się doczekać, by po raz kolejny to udowodnić! 

Byle do wakacji!