fbpx
Zaloguj się
Przypomnij hasło

Jak zacząć grać w szachy? Na obozie szachowym! ♟️

Zdradzimy dziś pewną wakacyjną tajemnicę! Jedną z nowości w nadchodzącym katalogu OBOZY 2021 będzie obóz szachowy, przeznaczony dla młodszych poszukiwaczy przygód. Tak jest, zainspirował nas netfliksowy hit Gambit królowej, choć już od dawna chcieliśmy włączyć obóz szachowy do naszej oferty!

Dlaczego szachy wciąż są atrakcyjną i rozwijającą rozrywką? Jak zacząć grać i jak wkręcić syna lub córkę w arkana królewskiej gry? Przed Wami nasz krótki poradnik.

Artykuł powstał w ramach akcji 14 dni ferii z Poszukiwaczami Przygód. Każdego dnia ferii zimowych 2021 zapewniamy naszym uczestnikom oraz ich rodzicom bezpłatne atrakcje – warsztaty, turnieje czy ćwiczenia. Szczegóły znajdziecie w odpowiednim wpisie na blogu #ByleDoWakacji: 14 dni ferii z Poszukiwaczami Przygód.

Jak nauczyć się grać w szachy?

Szachy to rozwijająca gra o imponującej tradycji, fascynującej historii i wielu poziomach zaawansowania. Jej podstawy są jednak bardzo proste! Wystarczy opanować ruchy szachowych figur, trzy ruchy specjalne i zasady wygrywania, przegrywania i remisowania. Zasady gry w szachy są mniej skomplikowane niż reguły niejednej planszówki!

Oczywiście będzie to dopiero początek szachowej przygody. Jeżeli chcemy grać dobrze, trzeba poznać podstawowe reguły debiutów (początkowych faz rozgrywki) i końcówek (ostatnich faz rozgrywki). Na tym etapie pojawiają się też różne taktyczne zagrania, pozwalające szybko uzyskać przewagę nad naszym przeciwnikiem. Te zagrania mają swoje nazwy – na przykład związanie czy widełki.

Wszystkie powyższe zasady i zagrania można łatwo poznać samemu, korzystając z jednego z internetowych kursów gry w szachy. My polecamy w większości darmowy kurs na chess.com, ale choćby na YouTube znajdziecie szereg ciekawych poradników i samouczków.

W jakim wieku warto rozpocząć naukę gry w szachy?

Jeżeli podejrzewamy u naszego dziecka szachowy talent, to jak najszybciej! Nawet czterolatki mogą rozpocząć naukę gry w szachy pod okiem doświadczonego nauczyciela. Najwięksi światowi arcymistrzowie właśnie w wieku kilku lat rozpoczynali swoją szachową karierę.

Ale o szachach nie trzeba koniecznie myśleć w kategorii kariery, turniejów i tytułów. Dużo radości sprawia casualowa gra w rodzinnym gronie, ze znajomymi w pracy czy z kolegami i koleżankami z kółka szachowego. Łukasz z biura Poszukiwaczy Przygód nauczył się reguł gry zaledwie dwa miesiące temu i już gra na bardzo dobrym poziomie!

Planowany przez nas na 🦩 OBOZY 2021 obóz szachowy jest przeznaczony dla naszych młodszych uczestników. Oznacza to, że zaprosimy na niego dzieci mniej więcej w wieku od 7-8 do 12-13 lat. Szczegóły poznacie w dniu premiery.

Czy dziewczynki też mogą grać w szachy?

Pewnie że tak! Dziewczyny grają w szachy i radzą sobie doskonale. Wciąż mamy więcej szachowych mistrzów niż mistrzyń, ale wynika to wyłącznie z dawnych tradycji i stereotypów. Mamy gorącą nadzieję, że popularny netfliksowy serial przyspieszy aktualny trend i stosunek mężczyzn i kobiet grających w szachy niedługo się wyrówna.

Czy indywidualny trener albo zajęcia szachowe to dobry pomysł?

Jak najbardziej. Dobry szachowy instruktor zarazi dzieci swoją pasją do gry oraz w ciekawy sposób wytłumaczy im bardziej skomplikowane sytuacje na szachownicy. Największą zaletą ćwiczenia z trenerem jest jego indywidualne podejście. Każdy szachista wykształca własny styl gry, ma swoje mocne i słabe strony. Nauczyciel gry w szachy wzmocni atuty gracza i pomoże pozbyć się słabości.

Indywidualne lekcje szachowe potrafią być dość kosztowne, dlatego na początek proponujemy wyjazd z nami! W przyjemnym wakacyjnym otoczeniu szachowe łamigłówki nie będą takie straszne, a codzienny kontakt z 64 polami szachownicy zapewni bardzo szybki rozwój początkującego szachisty.

Jak stać się jeszcze lepszym graczem?

Przede wszystkim – niekoniecznie trzeba. Jeżeli gramy na poziomie, który daje nam satysfakcję i pozwala grać na przykład w gronie rodziny czy znajomych z pracy, to niekoniecznie musimy poświęcać wiele godzin na szachowe zajęcia i lekcje.

Jeżeli jednak chcemy dalej się rozwijać, opcji jest bardzo wiele. Najważniejsze jest oczywiście granie partii. Portale takie jak chess.com i lichess pozwalają zagrać od ręki z graczami z całego świata – i to od razu na zbliżonym do naszego poziomie.

Pomocne są zadania taktyczne, takie jak te drukowane kiedyś w gazetach. Dzisiaj w Internecie znajdziecie dziesiątki miejsc, gdzie można rozwiązywać je na wirtualnej szachownicy.

Kolejnym dobrym kierunkiem jest poznawanie klasycznych otwarć szachowych, czyli debiutów takich jak obrona sycylijska, partia włoska czy atak królewsko-indyjski. Pierwsze kilka ruchów w szachowej partii może być kluczowe dla całej rozgrywki. Jeżeli chcemy grać na wysokim poziomie, warto liznąć nieco szachowej teorii.

Skąd mogę się dowiedzieć, jak dobrze gram w szachy?

Okej, jeżeli towarzyskie rozgrywki to dla nas za mało, to społeczność szachowa ma nam naprawdę sporo do zaoferowania. Lokalne i krajowe kluby szachowe, a także najpopularniejsze portale, organizują cykliczne turnieje. To doskonały sposób na poznanie innych miłośników tej gry i oczywiście sprawdzenie w boju swoich umiejętności.

Najwytrwalszym polecamy oficjalne turnieje szachowe, pozwalające zdobyć jedną z regionalnych kategorii szachowych – czyli takich rang mierzących stopień zaawansowania gracza. Po uzyskaniu odpowiedniego wyniku możemy otrzymać najniższą, czyli V kategorię szachową, nadawaną przez PZSzach – Polski Związek Szachowy.

A dalej? Droga do tytułu mistrza stoi przed nami otworem!

[simple-author-box]