Przejdź do treści

Co to jest RPG i LARP? Gry fabularne od podstaw

Gry fabularne mają już ponad 40 lat i wciąż zyskują na popularności! W RPG i larpy zagrywają się dzieciaki ze Stranger Things i bohaterowie The Big Bang Theory – a wraz z nimi setki tysięcy osób, od czterolatków po graczy pamiętających początki hobby. W gronie Poszukiwaczy Przygód też nie brakuje wielkich fanów gier fabularnych. A organizowane przez nas obozy RPG i larpowe z cyklu Twierdza Fantastyki należą do najpopularniejszych propozycji na wakacje.

Co stoi za fenomenem gier fabularnych?

Gry fabularne są towarzyską zabawą, która polega na odgrywaniu ról w różnych okolicznościach. Przed zespołem graczy stawiane są zadania, zagadki i problemy, na które należy znaleźć rozwiązanie, wykorzystując do tego spryt, zdolność improwizacji oraz współpracę w grupie. Gracze wcielają się w bohaterów rodem z ulubionych książek i filmów, przeżywając fantastyczne przygody w światach wyobraźni tworzonych wspólnie przez uczestników rozgrywki.

Odgrywanie postaci to zadanie z pogranicza teatru i dziecięcych zabaw – kto nie bawił się na podwórku w policjantów i złodziei, Indian i rewolwerowców? W grach fabularnych, aby było ciekawie i sprawiedliwie, obowiązują zasady gry. Pieczę nad tymi zasadami trzyma Mistrz Gry — jeden z graczy, którego zadaniem jest dodatkowo opowiadanie o świecie gry oraz odgrywanie spotykanych postaci.

W efekcie zabawa w gry fabularne jest trochę jak czytanie ulubionej książki albo oglądanie ulubionego filmu — ale to my decydujemy, co zrobi bohater!

Nordyckie klimaty na Twierdzy Fantastyki
Nordyckie klimaty na Twierdzy Fantastyki

RPG, czyli wspólne snucie opowieści

Jednym z dwóch rodzajów gier fabularnych są RPG — to skrót od angielskiego role-playing games, czyli dosłownie „gry w odgrywanie”. RPG opierają się przede wszystkim na opowiadaniu. W trakcie zabawy gracze spotykają się wspólnie w jednym miejscu – na przykład przy stole, albo na wspólnym pikniku na łące – i snują opowieść, przekazując sobie narrację. Mistrz Gry opisuje, co dzieje się dookoła, a gracze wcielają się w swoje postacie, opowiadając, gestykulując i rozmawiając ze sobą.

Ważnym elementem RPG jest taktyka — każda postać ma swoje unikatowe zdolności, które może wykorzystać do rozwiązywania stawianych przez Mistrza Gry wyzwań. Z biegiem czasu i kolejnych przygód, postacie graczy stają się jeszcze ciekawsze i zdobywają kolejne wyjątkowe umiejętności.

Jak zacząć grać w RPG?

Pierwszy krok to znalezienie chętnych do zabawy – zwykle w rozgrywce RPG uczestniczy od dwóch do siedmiu osób. Uczestników naszej Twierdzy Fantastyki zapraszamy w tym miejscu na grupę – Twierdza Fantastyki i przyjaciele – gdzie na pewno znajdziecie współgraczy. Pozostałym proponujemy jedną z wielu dedykowanych grup na Facebooku z cyklu „RPG gramy”, np. „Trójmiasto RPG gramy”. Dobrym tropem jest też wybranie się na jeden z konwentów fantastyki – na przykład poznański Pyrkon – gdzie nieustannie prowadzone są sesje RPG.

Jeżeli masz już chętnych – czyli drużynę – to potrzebujesz jeszcze tylko zasad gry. Wybór jest ogromny, więc my ograniczymy się do trzech propozycji:

  • Fate Core wersja polska – to uniwersalna gra fabularna, którą wydaliśmy dla uczestników Twierdzy Fantastyki (przeczytasz o tym więcej we wpisie: Wydajemy grę fabularną). Polski podręcznik jest dostępny w naszym sklepie #ByleDoWakacji!
  • Dungeons & Dragons – największa i najpopularniejsza RPG na świecie. Wcielamy się w bohaterów epickiego fantasy, pokonujemy potwory i ratujemy świat! Na dobry początek warto zaopatrzyć się po prostu w Zestaw startowy – pudełko ze wszystkim, co potrzebne do gry.
  • Jagodowy Las – gra fabularna dla najmłodszych, autorstwa Kamili Zalewskiej-Firus, która na naszym blogu opowiada jak zacząć grać w RPG z najmłodszymi.

Na koniec – akcesoria. Kartki papieru lub wydrukowane karty postaci (zobacz serwis kartapostaci.pl) do naszej gry, ołówki i specjalne kości RPG to wszystko, czego potrzebujesz. Zamiast kostek można wykorzystać specjalną aplikację na telefon albo… wyszukiwarkę Google (spróbuj wpisać „roll d6” w pasek wyszukiwania).

Jak rozpocząć grę w RPG? Najważniejsza jest drużyna - od dwóch do siedmiu chętnych do grania
Jak rozpocząć grę w RPG? Najważniejsza jest drużyna - od dwóch do siedmiu chętnych do grania

LARP, czyli improwizowane odgrywanie roli

Drugim rodzajem gier fabularnych są larpy, czyli live-action roleplaying, dosłownie „odgrywanie na żywo”. LARP jest bardzo podobny do improwizowanego teatru! Przed rozpoczęciem gry każdy otrzymuje krótkie informacje o roli, którą będzie odgrywał — na przykład śmiałego rycerza albo spiskującego dworzanina. Kiedy rozpoczyna się rozgrywka, nic nie jest ustalone — wynik zabawy zależy od graczy, którzy mogą się porozumieć albo nie.

Taka zabawa, podobnie jak teatr, korzysta z rekwizytów! Zapaleni gracze szyją swoje własne stroje, przygotowują makijaże i bezpieczne repliki broni. Dobrze przygotowany LARP jest nie tylko wyjątkowym przeżyciem, ale także zdumiewającym widowiskiem.

Jak zacząć grać na larpach?

Ponieważ napisanie i przeprowadzenie dobrego larpa to skomplikowane zadanie, najlepiej zacząć swoją przygodę od wzięcia udziału w czymś zorganizowanym przez doświadczonych graczy. Najłatwiej zrobić to na konwencie fantastyki – nawet małe konwenty mają swoje larpy, na które wystarczy się zapisać i przyjść o określonej godzinie.

Jeżeli interesuje Cię większa skala i niezapomniane widoki, spróbuj swoich sił w jednej z większych gier terenowych, odbywających się cyklicznie w całej Polsce. Wstęp na takie imprezy jest płatny, a od graczy wymagany jest pewien poziom rekwizytów – stroju, uzbrojenia czy innych akcesoriów postaci.

Larpy i RPG to nie tylko konwencja fantasy - w trakcie zabawy możesz wcielać się w kosmicznych podróżników, badaczy tajemnic a nawet koterię wampirów!

Najlepsi Mistrzowie i Mistrzynie Gry

Przygotowywanie larpów oraz prowadzenie RPG to zadanie, które wymaga wiele czasu, zapału i doświadczenia. Dlatego zapewne gry fabularne nie są tak popularne jak gry planszowe, gdzie wystarczy po prostu rozłożyć elementy i przeczytać instrukcje.

Na szczęście jest Twierdza Fantastyki — cykl obozów młodzieżowych, którego wychowawcy są jednocześnie jednymi z najlepszych Mistrzów Gry, twórców gier fabularnych i scenarzystów larpowych w Polsce! To doświadczeni ludzie, od lat prowadzący gry fabularne, ale także autorzy zasad i scenariuszy, tłumacze, recenzenci i działacze na rzecz środowiska fanów.

Latem spotykamy się w malowniczej Bukowinie Tatrzańskiej na fantastycznych obozach:

  • RPG: Twierdza Pieśń Bohaterów – codzienne sesje RPG w maksymalnie sześcioosobowych grupach z najlepszymi Mistrzami Gry to najlepszy sposób, żeby spróbować swoich sił w grach fabularnych. W specjalnie przez nas przygotowanym, fantastycznym świecie Pięciu Królestw zawsze brakuje bohaterów. Czy odważysz się zostać jednym z nich?
  • RPG in English – gry fabularne w angielskim wydaniu. Rozgrywki będą odbywać się po angielsku, a towarzyszyć im będzie poznawanie brytyjskiej kultury popularnej, mitów i ciekawego słownictwa. Połącz przyjemne z pożytecznym!
  • Erpegowy debiut – obóz rpg dla początkujących – obóz stworzony dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grami fabularnymi. Wejdź w świat rpg pod okiem doświadczonych Mistrzów Gry!
  • Obóz Mistrzów Gry – coś dla doświadczonych graczy, którzy chcieliby sprawdzić się jako Mistrzowie Gry. Zapewniamy dobre warunki na start, wsparcie doświadczonych prowadzących i dwa tygodnie intensywnego grania, warsztatów i ćwiczeń z pogranicza game designu i aktorstwa.
  • Obóz larpowo-aktorski – wakacje przygotowane z myślą o tych miłośnikach gier fabularnych, którzy stawiają na wcielanie się w role, odgrywanie i sztukę improwizacji. Emocje, wątki obyczajowe i sensacyjne, a do tego ćwiczenia z warsztatu aktorskiego. Doskonałe połączenie!
  • Obóz larpowy – LARP w wydaniu terenowym. Weź udział w rycerskim turnieju, rozegraj potyczkę na leśnym trakcie, spiskuj za plecami lorda i zdobądź władzę. Przy okazji nauczysz się strzelać z łuku i władać bezpieczną bronią białą.
  • Obóz larpmasterowy – jeśli chciałbyś nauczyć się, jak tworzyć najlepsze larpy, aby unikać najczęstszych błędów i sprawiać by Twoje historie ożywały dzięki dobrze poprowadzonym akcjom – witaj na obozie!

RPG i LARP zachęcają do zgłębiania wiedzy z najróżniejszych dziedzin, do uczestniczenia w kulturze popularnej oraz budowania społeczności fanów. W dobie rozrywki cyfrowej to niezwykle ważna alternatywa!

Do zobaczenia na Twierdzy Fantastyki!