fbpx
Zaloguj się
Przypomnij hasło

Co to jest RPG i LARP? Gry fabularne od podstaw

Gry fabularne mają już ponad 40 lat i wciąż zyskują na popularności! W RPG i larpy zagrywają się dzieciaki ze Stranger Things i bohaterowie The Big Bang Theory – a wraz z nimi setki tysięcy osób, od czterolatków po graczy pamiętających początki hobby. W gronie Poszukiwaczy Przygód też nie brakuje wielkich fanów gier fabularnych. A organizowane przez nas obozy RPG i larpowe z cyklu Twierdza Fantastyki należą do najpopularniejszych propozycji na wakacje.

Co stoi za fenomenem gier fabularnych?

Gry fabularne są towarzyską zabawą, która polega na odgrywaniu ról w różnych okolicznościach. Przed zespołem graczy stawiane są zadania, zagadki i problemy, na które należy znaleźć rozwiązanie, wykorzystując do tego spryt, zdolność improwizacji oraz współpracę w grupie. Gracze wcielają się w bohaterów rodem z ulubionych książek i filmów, przeżywając fantastyczne przygody w światach wyobraźni tworzonych wspólnie przez uczestników rozgrywki.

Odgrywanie postaci to zadanie z pogranicza teatru i dziecięcych zabaw – kto nie bawił się na podwórku w policjantów i złodziei, Indian i rewolwerowców? W grach fabularnych, aby było ciekawie i sprawiedliwie, obowiązują zasady gry. Pieczę nad tymi zasadami trzyma Mistrz Gry — jeden z graczy, którego zadaniem jest dodatkowo opowiadanie o świecie gry oraz odgrywanie spotykanych postaci.

W efekcie zabawa w gry fabularne jest trochę jak czytanie ulubionej książki albo oglądanie ulubionego filmu — ale to my decydujemy, co zrobi bohater!

RPG, czyli wspólne snucie opowieści

Jednym z dwóch rodzajów gier fabularnych są RPG — to skrót od angielskiego role-playing games, czyli dosłownie „gry w odgrywanie”. RPG opierają się przede wszystkim na opowiadaniu. W trakcie zabawy gracze spotykają się wspólnie w jednym miejscu – na przykład przy stole, albo na wspólnym pikniku na łące – i snują opowieść, przekazując sobie narrację. Mistrz Gry opisuje, co dzieje się dookoła, a gracze wcielają się w swoje postacie, opowiadając, gestykulując i rozmawiając ze sobą.

Ważnym elementem RPG jest taktyka — każda postać ma swoje unikatowe zdolności, które może wykorzystać do rozwiązywania stawianych przez Mistrza Gry wyzwań. Z biegiem czasu i kolejnych przygód, postacie graczy stają się jeszcze ciekawsze i zdobywają kolejne wyjątkowe umiejętności.

Jak zacząć grać w RPG?

Pierwszy krok to znalezienie chętnych do zabawy – zwykle w rozgrywce RPG uczestniczy od dwóch do siedmiu osób. Uczestników naszej Twierdzy Fantastyki zapraszamy w tym miejscu na grupę – Twierdza Fantastyki i przyjaciele – gdzie na pewno znajdziecie współgraczy. Pozostałym proponujemy jedną z wielu dedykowanych grup na Facebooku z cyklu „RPG gramy”, np. „Trójmiasto RPG gramy”. Dobrym tropem jest też wybranie się na jeden z konwentów fantastyki – na przykład poznański Pyrkon – gdzie nieustannie prowadzone są sesje RPG.

Jeżeli masz już chętnych – czyli drużynę – to potrzebujesz jeszcze tylko zasad gry. Wybór jest ogromny, więc my ograniczymy się do trzech propozycji:

 • Fate Core wersja polska – to uniwersalna gra fabularna, którą wydaliśmy dla uczestników Twierdzy Fantastyki (przeczytasz o tym więcej we wpisie: Wydajemy grę fabularną). Polski podręcznik jest dostępny w naszym sklepie #ByleDoWakacji!
 • Dungeons & Dragons – największa i najpopularniejsza RPG na świecie. Wcielamy się w bohaterów epickiego fantasy, pokonujemy potwory i ratujemy świat! Na dobry początek warto zaopatrzyć się po prostu w Zestaw startowy – pudełko ze wszystkim, co potrzebne do gry.
 • Jagodowy Las – gra fabularna dla najmłodszych, autorstwa Kamili Zalewskiej-Firus, która na naszym blogu opowiada jak zacząć grać w RPG z najmłodszymi.

Na koniec – akcesoria. Kartki papieru lub wydrukowane karty postaci (zobacz serwis kartapostaci.pl) do naszej gry, ołówki i specjalne kości RPG to wszystko, czego potrzebujesz. Zamiast kostek można wykorzystać specjalną aplikację na telefon albo… wyszukiwarkę Google (spróbuj wpisać „roll d6” w pasek wyszukiwania).

LARP, czyli improwizowane odgrywanie roli

Drugim rodzajem gier fabularnych są larpy, czyli live-action roleplaying, dosłownie „odgrywanie na żywo”. LARP jest bardzo podobny do improwizowanego teatru! Przed rozpoczęciem gry każdy otrzymuje krótkie informacje o roli, którą będzie odgrywał — na przykład śmiałego rycerza albo spiskującego dworzanina. Kiedy rozpoczyna się rozgrywka, nic nie jest ustalone — wynik zabawy zależy od graczy, którzy mogą się porozumieć albo nie.

Taka zabawa, podobnie jak teatr, korzysta z rekwizytów! Zapaleni gracze szyją swoje własne stroje, przygotowują makijaże i bezpieczne repliki broni. Dobrze przygotowany LARP jest nie tylko wyjątkowym przeżyciem, ale także zdumiewającym widowiskiem.

Jak zacząć grać na larpach?

Ponieważ napisanie i przeprowadzenie dobrego larpa to skomplikowane zadanie, najlepiej zacząć swoją przygodę od wzięcia udziału w czymś zorganizowanym przez doświadczonych graczy. Najłatwiej zrobić to na konwencie fantastyki – nawet małe konwenty mają swoje larpy, na które wystarczy się zapisać i przyjść o określonej godzinie.

Jeżeli interesuje Cię większa skala i niezapomniane widoki, spróbuj swoich sił w jednej z większych gier terenowych, odbywających się cyklicznie w całej Polsce. Wstęp na takie imprezy jest płatny, a od graczy wymagany jest pewien poziom rekwizytów – stroju, uzbrojenia czy innych akcesoriów postaci.

Najlepsi Mistrzowie i Mistrzynie Gry

Przygotowywanie larpów oraz prowadzenie RPG to zadanie, które wymaga wiele czasu, zapału i doświadczenia. Dlatego zapewne gry fabularne nie są tak popularne jak gry planszowe, gdzie wystarczy po prostu rozłożyć elementy i przeczytać instrukcje.

Na szczęście jest Twierdza Fantastyki — cykl obozów młodzieżowych, którego wychowawcy są jednocześnie jednymi z najlepszych Mistrzów Gry, twórców gier fabularnych i scenarzystów larpowych w Polsce! To doświadczeni ludzie, od lat prowadzący gry fabularne, ale także autorzy zasad i scenariuszy, tłumacze, recenzenci i działacze na rzecz środowiska fanów.

Latem spotykamy się w malowniczej Bukowinie Tatrzańskiej na fantastycznych obozach:

 • RPG: Twierdza Pieśń Bohaterów – codzienne sesje RPG w maksymalnie sześcioosobowych grupach z najlepszymi Mistrzami Gry to najlepszy sposób, żeby spróbować swoich sił w grach fabularnych. W specjalnie przez nas przygotowanym, fantastycznym świecie Pięciu Królestw zawsze brakuje bohaterów. Czy odważysz się zostać jednym z nich?
 • RPG in English – gry fabularne w angielskim wydaniu. Rozgrywki będą odbywać się po angielsku, a towarzyszyć im będzie poznawanie brytyjskiej kultury popularnej, mitów i ciekawego słownictwa. Połącz przyjemne z pożytecznym!
 • Erpegowy debiut – obóz rpg dla początkujących – obóz stworzony dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grami fabularnymi. Wejdź w świat rpg pod okiem doświadczonych Mistrzów Gry!
 • Obóz Mistrzów Gry – coś dla doświadczonych graczy, którzy chcieliby sprawdzić się jako Mistrzowie Gry. Zapewniamy dobre warunki na start, wsparcie doświadczonych prowadzących i dwa tygodnie intensywnego grania, warsztatów i ćwiczeń z pogranicza game designu i aktorstwa.
 • Obóz larpowo-aktorski – wakacje przygotowane z myślą o tych miłośnikach gier fabularnych, którzy stawiają na wcielanie się w role, odgrywanie i sztukę improwizacji. Emocje, wątki obyczajowe i sensacyjne, a do tego ćwiczenia z warsztatu aktorskiego. Doskonałe połączenie!
 • Obóz larpowy – LARP w wydaniu terenowym. Weź udział w rycerskim turnieju, rozegraj potyczkę na leśnym trakcie, spiskuj za plecami lorda i zdobądź władzę. Przy okazji nauczysz się strzelać z łuku i władać bezpieczną bronią białą.
 • Obóz larpmasterowy – jeśli chciałbyś nauczyć się, jak tworzyć najlepsze larpy, aby unikać najczęstszych błędów i sprawiać by Twoje historie ożywały dzięki dobrze poprowadzonym akcjom – witaj na obozie!

RPG i LARP zachęcają do zgłębiania wiedzy z najróżniejszych dziedzin, do uczestniczenia w kulturze popularnej oraz budowania społeczności fanów. W dobie rozrywki cyfrowej to niezwykle ważna alternatywa!

Do zobaczenia na Twierdzy Fantastyki!

[simple-author-box]

Obóz psychologiczny

 • Obóz psychologiczny zapewni wiedzę o myślach, uczuciach i zachowaniach człowieka, ale też poruszy tematy funkcjonowania mózgu, zaburzeń psychicznych, eksperymentów i testów psychologicznych. 
 • Jak się czujesz? Poznaj techniki relaksacji, efektywnego zarządzania czasem, metody radzenia sobie ze stresem i emocjami – to prawdziwa podróż w głąb siebie! 
 • Czas na relaks w Krynicy Morskiej! Ta nadmorska miejscowość ma wszystko, czego potrzeba – Morze Bałtyckie, piaszczyste plaże i budki z lodami. My dokładamy ekstra atrakcje – konsole, planszówki, konkursy, karaoke i wiele więcej! 
Sprawdź dostępne turnusy

Rozwiąż zagadki podświadomości

Wstęp do psychologii

Wstęp do psychologii

 • jak to się wszystko zaczęło? – prekursorzy psychologii
 • czym jest psychologia i czym zajmuje się psycholog?
 • zaburzenia psychiczne – co je cechuje, skąd się biorą i jak się rozwijają?
 • niezwykłe przypadki – rozwiązywanie tajemniczych zagadek psychologicznych
 • podstawowe narzędzie pracy psychologa, czy rozmowa pomaga? – analiza badań
 • ICD-10, DSM-V – klasyfikacja chorób i zaburzeń 

Trening interpersonalny

 • przekaz niewerbalny – omówimy mowę naszego ciała
 • ludzie są różni – czy to dobrze i jak się przy tym dogadać?
 • miłość, złość, radość, smutek – czym są emocje
 • czy konflikt może mieć pozytywne skutki? – czym się różni kompromis od konsensusu
 • manipulacje – jak je rozpoznać i jak się im przeciwstawić
 • moja rola w grupie – seria ćwiczeń, która pozwoli Ci ustalić, jak zachowujesz się w zespole
 • jak efektywnie się uczyć – codzienne ćwiczenia na koncentrację 

Poznaj siebie

 • inteligencja emocjonalna – czym jest i jak ją zbadać?
 • czy psychologia odpowiada na pytanie, jak być szczęśliwym? – analiza badań
 • myśl pozytywnie – samokreacja i realizowanie marzeń
 • moje cechy i zdolności – analiza mocnych i słabych stron
 • warsztaty twórczości i kreatywnego rozwiązywania problemów
 • temperament i osobowość - jakim typem człowieka jesteś? 
Stres – jak sobie z nim radzić?

Stres – jak sobie z nim radzić?

 • wróg czy przyjaciel? – rozbudowane ćwiczenia i warsztaty 
 • mechanizmy obrony – czyli jak działamy pod presją? 
 • treningi - autogenny Schultza oraz relaksacji mięśni Jacobsona 
 • asertywność - jak nie dać się naciskom i pozostać sobą? 
 • naucz się efektywnie zarządzać własnym czasem 

Tajemnice mózgu

 • czy wykorzystujemy 10% mózgu, dominacja półkulowa i inne mity – ile jest w nich prawdy?
 • widzenie muzyki, smakowanie liczb, déjà vu – czyli do czego zdolny jest nasz mózg
 • milion w rozumie – czy znasz swój mózg?
 • mózg w obrazach – czyli jak wygląda mózg MRI, PET czy TK
Psychologia w praktyce

Psychologia w praktyce

 • czym różni się prawdziwy test psychologiczny od psychotestu?
 • wykorzystanie psychologii w życiu codziennym: coaching, motywacja i wyznaczanie celu
 • najciekawsze eksperymenty w historii psychologii
 • bądź eksperymentatorem – projektujemy wewnętrzno-obozowy eksperyment z psychologii społecznej

Z życia akademickiego

 • Adapciak – integracja o zachodzie słońca 
 • otrzęsiny – fabularna gra terenowa 
 • pierwsze kolokwium – quiz wiedzy przeróżnej 
 • obozowe juwenalia – wakacyjny festiwal muzyczny 
 • zalicz SESJĘ – drużynowe zmagania dla bystrzaków 
 • Dzień Otwarty Akademii Talentów 
 • Dyplomatorium – uroczyste zakończenie obozu 
Dodatkowo w programie

Dodatkowo w programie

 • Games Room – pokaźny zbiór gier planszowych do dyspozycji uczestników 
 • Console Room – konsole PlayStation i Nintendo Switch 
 • Chillout Room – strefa relaksu i spokojne wieczorne zajęcia 
 • plażowanie, kąpiele w Bałtyku 

Obóz psychologiczny

 • Obóz psychologiczny zapewni wiedzę o myślach, uczuciach i zachowaniach człowieka, ale też poruszy tematy funkcjonowania mózgu, zaburzeń psychicznych, eksperymentów i testów psychologicznych. 
 • Jak się czujesz? Poznaj techniki relaksacji, efektywnego zarządzania czasem, metody radzenia sobie ze stresem i emocjami – to prawdziwa podróż w głąb siebie! 
 • Czas na relaks w Krynicy Morskiej! Ta nadmorska miejscowość ma wszystko, czego potrzeba – Morze Bałtyckie, piaszczyste plaże i budki z lodami. My dokładamy ekstra atrakcje – konsole, planszówki, konkursy, karaoke i wiele więcej! 
Sprawdź dostępne turnusy

Rozwiąż zagadki podświadomości

Wstęp do psychologii

Wstęp do psychologii

 • jak to się wszystko zaczęło? – prekursorzy psychologii
 • czym jest psychologia i czym zajmuje się psycholog?
 • zaburzenia psychiczne – co je cechuje, skąd się biorą i jak się rozwijają?
 • niezwykłe przypadki – rozwiązywanie tajemniczych zagadek psychologicznych
 • podstawowe narzędzie pracy psychologa, czy rozmowa pomaga? – analiza badań
 • ICD-10, DSM-V – klasyfikacja chorób i zaburzeń 

Trening interpersonalny

 • przekaz niewerbalny – omówimy mowę naszego ciała
 • ludzie są różni – czy to dobrze i jak się przy tym dogadać?
 • miłość, złość, radość, smutek – czym są emocje
 • czy konflikt może mieć pozytywne skutki? – czym się różni kompromis od konsensusu
 • manipulacje – jak je rozpoznać i jak się im przeciwstawić
 • moja rola w grupie – seria ćwiczeń, która pozwoli Ci ustalić, jak zachowujesz się w zespole
 • jak efektywnie się uczyć – codzienne ćwiczenia na koncentrację 

Poznaj siebie

 • inteligencja emocjonalna – czym jest i jak ją zbadać?
 • czy psychologia odpowiada na pytanie, jak być szczęśliwym? – analiza badań
 • myśl pozytywnie – samokreacja i realizowanie marzeń
 • moje cechy i zdolności – analiza mocnych i słabych stron
 • warsztaty twórczości i kreatywnego rozwiązywania problemów
 • temperament i osobowość - jakim typem człowieka jesteś? 
Stres – jak sobie z nim radzić?

Stres – jak sobie z nim radzić?

 • wróg czy przyjaciel? – rozbudowane ćwiczenia i warsztaty 
 • mechanizmy obrony – czyli jak działamy pod presją? 
 • treningi - autogenny Schultza oraz relaksacji mięśni Jacobsona 
 • asertywność - jak nie dać się naciskom i pozostać sobą? 
 • naucz się efektywnie zarządzać własnym czasem 

Tajemnice mózgu

 • czy wykorzystujemy 10% mózgu, dominacja półkulowa i inne mity – ile jest w nich prawdy?
 • widzenie muzyki, smakowanie liczb, déjà vu – czyli do czego zdolny jest nasz mózg
 • milion w rozumie – czy znasz swój mózg?
 • mózg w obrazach – czyli jak wygląda mózg MRI, PET czy TK
Psychologia w praktyce

Psychologia w praktyce

 • czym różni się prawdziwy test psychologiczny od psychotestu?
 • wykorzystanie psychologii w życiu codziennym: coaching, motywacja i wyznaczanie celu
 • najciekawsze eksperymenty w historii psychologii
 • bądź eksperymentatorem – projektujemy wewnętrzno-obozowy eksperyment z psychologii społecznej

Z życia akademickiego

 • Adapciak – integracja o zachodzie słońca 
 • otrzęsiny – fabularna gra terenowa 
 • pierwsze kolokwium – quiz wiedzy przeróżnej 
 • obozowe juwenalia – wakacyjny festiwal muzyczny 
 • zalicz SESJĘ – drużynowe zmagania dla bystrzaków 
 • Dzień Otwarty Akademii Talentów 
 • Dyplomatorium – uroczyste zakończenie obozu 
Dodatkowo w programie

Dodatkowo w programie

 • Games Room – pokaźny zbiór gier planszowych do dyspozycji uczestników 
 • Console Room – konsole PlayStation i Nintendo Switch 
 • Chillout Room – strefa relaksu i spokojne wieczorne zajęcia 
 • plażowanie, kąpiele w Bałtyku 

Obóz psychologiczny

 • Obóz psychologiczny zapewni wiedzę o myślach, uczuciach i zachowaniach człowieka, ale też poruszy tematy funkcjonowania mózgu, zaburzeń psychicznych, eksperymentów i testów psychologicznych. 
 • Jak się czujesz? Poznaj techniki relaksacji, efektywnego zarządzania czasem, metody radzenia sobie ze stresem i emocjami – to prawdziwa podróż w głąb siebie! 
 • Czas na relaks w Krynicy Morskiej! Ta nadmorska miejscowość ma wszystko, czego potrzeba – Morze Bałtyckie, piaszczyste plaże i budki z lodami. My dokładamy ekstra atrakcje – konsole, planszówki, konkursy, karaoke i wiele więcej! 
Sprawdź dostępne turnusy

Rozwiąż zagadki podświadomości

Wstęp do psychologii

Wstęp do psychologii

 • jak to się wszystko zaczęło? – prekursorzy psychologii
 • czym jest psychologia i czym zajmuje się psycholog?
 • zaburzenia psychiczne – co je cechuje, skąd się biorą i jak się rozwijają?
 • niezwykłe przypadki – rozwiązywanie tajemniczych zagadek psychologicznych
 • podstawowe narzędzie pracy psychologa, czy rozmowa pomaga? – analiza badań
 • ICD-10, DSM-V – klasyfikacja chorób i zaburzeń 

Trening interpersonalny

 • przekaz niewerbalny – omówimy mowę naszego ciała
 • ludzie są różni – czy to dobrze i jak się przy tym dogadać?
 • miłość, złość, radość, smutek – czym są emocje
 • czy konflikt może mieć pozytywne skutki? – czym się różni kompromis od konsensusu
 • manipulacje – jak je rozpoznać i jak się im przeciwstawić
 • moja rola w grupie – seria ćwiczeń, która pozwoli Ci ustalić, jak zachowujesz się w zespole
 • jak efektywnie się uczyć – codzienne ćwiczenia na koncentrację 

Poznaj siebie

 • inteligencja emocjonalna – czym jest i jak ją zbadać?
 • czy psychologia odpowiada na pytanie, jak być szczęśliwym? – analiza badań
 • myśl pozytywnie – samokreacja i realizowanie marzeń
 • moje cechy i zdolności – analiza mocnych i słabych stron
 • warsztaty twórczości i kreatywnego rozwiązywania problemów
 • temperament i osobowość - jakim typem człowieka jesteś? 
Stres – jak sobie z nim radzić?

Stres – jak sobie z nim radzić?

 • wróg czy przyjaciel? – rozbudowane ćwiczenia i warsztaty 
 • mechanizmy obrony – czyli jak działamy pod presją? 
 • treningi - autogenny Schultza oraz relaksacji mięśni Jacobsona 
 • asertywność - jak nie dać się naciskom i pozostać sobą? 
 • naucz się efektywnie zarządzać własnym czasem 

Tajemnice mózgu

 • czy wykorzystujemy 10% mózgu, dominacja półkulowa i inne mity – ile jest w nich prawdy?
 • widzenie muzyki, smakowanie liczb, déjà vu – czyli do czego zdolny jest nasz mózg
 • milion w rozumie – czy znasz swój mózg?
 • mózg w obrazach – czyli jak wygląda mózg MRI, PET czy TK
Psychologia w praktyce

Psychologia w praktyce

 • czym różni się prawdziwy test psychologiczny od psychotestu?
 • wykorzystanie psychologii w życiu codziennym: coaching, motywacja i wyznaczanie celu
 • najciekawsze eksperymenty w historii psychologii
 • bądź eksperymentatorem – projektujemy wewnętrzno-obozowy eksperyment z psychologii społecznej

Z życia akademickiego

 • Adapciak – integracja o zachodzie słońca 
 • otrzęsiny – fabularna gra terenowa 
 • pierwsze kolokwium – quiz wiedzy przeróżnej 
 • obozowe juwenalia – wakacyjny festiwal muzyczny 
 • zalicz SESJĘ – drużynowe zmagania dla bystrzaków 
 • Dzień Otwarty Akademii Talentów 
 • Dyplomatorium – uroczyste zakończenie obozu 
Dodatkowo w programie

Dodatkowo w programie

 • Games Room – pokaźny zbiór gier planszowych do dyspozycji uczestników 
 • Console Room – konsole PlayStation i Nintendo Switch 
 • Chillout Room – strefa relaksu i spokojne wieczorne zajęcia 
 • plażowanie, kąpiele w Bałtyku