fbpx
Zaloguj się
Przypomnij hasło

Gry fabularne dla najmłodszych

Bawiliście się kiedyś w dom? Wspólne zabawy w odgrywanie to okazja do bezpiecznego testowania nowych ról, postaw i zachowań. Dzieci wyobrażają sobie, że są kimś innym – a potem zachowują się w odpowiedni dla takiej postaci sposób. Dzieciaki to uwielbiają, dlatego możecie być pewni, że prędzej później padnie pytanie. “Mamo, Tato, pobawisz się ze mną w dom/sklep/rycerzy/ninjago?”. Od dzisiaj możecie dołączyć do ich zabawy na zupełnie nowym poziomie: przedstawiamy gry fabularne dla najmłodszych! 🎲

O grach fabularnych pisaliśmy we wpisie Co to jest? Gry fabularne. A o zabawie z najmłodszymi opowiada Kamila Zalewska-Firus, autorka gier Jagodowy Las oraz Syrenki i Trytony. Kamila prowadzi też stronę Fajerbol Junior z poradami dla rodziców, którzy chcą wkręcić swoje dzieci w gry fabularne.

Czym są gry fabularne dla najmłodszych?

Gry fabularne (RPG) to pomysł na usystematyzowaną zabawę, która będzie satysfakcjonującą rozrywką dla dziecka i rodzica. Gra polega na wspólnym opowiadaniu historii, w której stawiamy przed dzieckiem wyzwania do rozwiązania. Gra ma swoje zasady – wymaga rzutów 🎲 kostkami, które umożliwiają sprawiedliwą ocenę, czy coś się udało, czy nie. Dla przykładu w Jagodowym Lesie – jako autorce gry najłatwiej mi to omówić na jej przykładzie – opisany jest gotowy świat pomocnych krasnoludków oraz pomysły na przygody. Rozpisane są tam też postacie, które można spotkać w trakcie zabawy i takie, w które dziecko może się wcielić.

W rozgrywce w Jagodowy Las brały udział nawet trzylatki! Większy wybór gier na rynku dostępny jest dla pięciolatków. Niedawno zakończyła się również zbiórka na wydanie gier fabularnych dla najmłodszych – Gry fabularne dla dzieci.

Grom fabularnym poświęciliśmy cały cykl naszych obozów dla młodzieży – popularną i legendarną Twierdzę Fantastyki w Bukowinie Tatrzańskiej (od 12 do 19 lat). Elementy RPG obecne są także na naszych obozach dla dzieci. Na przykład na Akademii Rycerzy Jedi (8-13 lat).

Dlaczego warto grać z dziećmi w gry fabularne?

Gry fabularne to po prostu świetna zabawa, w którą od 40 lat grają miliony ludzi w różnym wieku! Wspólna gra w gry fabularne z dziećmi ma dodatkowo szereg innych zalet. Kliknijcie na dowolny nagłówek, by dowiedzieć się więcej:

Największą zaletą gier fabularnych jest możliwość spędzenia czasu z dzieckiem na dobrej zabawie! Co ważne, możemy je dzięki temu lepiej poznać. Jak reaguje na porażki? Jakie widzi rozwiązania konfliktów? Jaki ma aktualnie nastrój? No i jakie chciałoby być – postacie dziecięcych gry fabularne to często wyidealizowany obraz siebie.

Stawianie czoła wyzwaniom uczy dzieci współpracy w osiąganiu celu, korzystania ze swoich przewag i talentów, słuchania innych i – chyba najważniejsze – radzenia sobie z porażkami.

Z kolei podejmowanie własnych decyzji rozwija pewność siebie. W grze dziecko ma kontrolę nad poczynaniami głównego bohatera i to ono decyduje o jego postępowaniu. Rozwiązując problemy i stawiane przed nim wyzwania, dziecko pozytywnie rozwija poczucie własnej wartości.

Dodatkowo rodzice dzieci z problemami logopedycznymi, autyzmem i nadpobudliwością zachwalali gry fabularne za trening komunikacji i cierpliwości.

Gry fabularne mają olbrzymi potencjał edukacyjny: nauka liczenia (“Ile musisz wyrzucić na kostce, by przegonić w wyścigu zajączka? Ile udało ci się wyrzucić? A ile to będzie po dodaniu +2 do zwinności?”), czytania i pisania. Do opowieści można przemycić naukę historii (odzyskaj 👑 koronę króla Chrobrego), geografii (przygody w 🌏 najdalszych zakątkach świata), czy przyrody (zdobądź pędy bambusa dla pandy 🐼).

Zakończenie gry fabularnej może ponadto przypominać zakończenie bajki z morałem. Na przykład – opowieść o pomocy dla bobra, którego boli brzuszek, bo zjadł za dużo czipsów.

I wreszcie RPG może być dobrym narzędziem do nauki języków obcych poprzez zabawę. Wystarczy wprowadzić postacie obcokrajowców, rozmawiających z bohaterem naszego dziecka po angielsku czy hiszpańsku. Są takie szkoły językowe, które prowadzą zajęcia w formie gry fabularnej!

Gry fabularne to niewymagająca rozrywka – wystarczy rozmowa i generator rzutów kostką w Google. Stanie w korku, daleką podróż czy pobyt w poczekalni można umilić wspólną opowieścią.

A po zakończonej rozgrywce łatwo można zmotywować dzieci do dalszej, samodzielnej zabawy. Bawienie się lalkami w dalszą część fabuły, rysowanie… Jagodowy Las został nawet rozegrany we własnym gronie czterolatków!

Jak zacząć grać w RPG z najmłodszymi?

Rozpoczęcie przygody z grami fabularnymi jest bardzo proste. W gruncie rzeczy chodzi o opowiadanie sobie historii. Jej głównym bohaterem jest nasze dziecko, a my przyjmujemy rolę narratora. Opowiadamy mu co widzi, słyszy i czuje jego bohater. Wcielamy się w napotkane postaci i prowadzimy dialogi z bohaterem naszego dziecka. Zadaniem dziecka (a najlepiej dzieci, bo RPG to gra towarzyska) jest odgrywać swoją postać i reagować na wyzwania, które przed nimi stawiamy.

Od swobodnej zabawy w wyobraźni, RPG odróżniają zasady. Oprócz Jagodowego Lasu oraz Syrenek i Trytonów, dla dzieci polecamy zasady darmowej gry Dzikuny, a dla nieco starszych – Adventurers! oraz Fate Accelerated. Do swobodnej gry przydadzą się również kartki papieru, ołówki i kilka kostek RPG. Można je kupić w sklepie internetowym Rebel.pl (kostki RPG w Rebel.pl) albo wykorzystać generator online.

Wymienione powyżej zalety gier fabularnych pomogli mi opracować rodzice. Wielu jest obecnych na grupie Mamo tato zagrajmy w RPG. To bardzo pomocna i życzliwa społeczność, w której każdy początkujący znajdzie wsparcie! Ja sama prowadzę zaś fanpage Fajerbol Junior – gry fabularne dla dzieci, na którym publikuję porady, scenariusze, pomysły na zabawy i wieści z fabularnego podwórka.

[simple-author-box]