ABC streamu. Czym jest streaming i jak zacząć?

Po co oglądać jak ktoś gra, zamiast grać samemu? Każdy z Was chyba to słyszał, prawda? Dziś zaczniemy od rozwikłania tej zagadki. Opowiemy czym jest streaming i przybliżymy Was nieco do sytuacji, w której to was będą oglądali inni gracze!

Czym w ogóle jest streaming?

Odpowiedź jest zawarta w pytaniu i kryje się w słowie streaming, które pochodzi od angielskiego słowa stream, czyli… strumień. Skoro stream to strumień, streaming oznacza strumieniowanie – w tym wypadku obrazu z naszego komputera lub konsoli. Strumieniowanie obrazu, czyli inaczej nadawanie go na żywo, jak w np. w audycji radiowej. Oglądanie streamów z gier komputerowych to dzisiaj bardzo popularna rozrywka.

Po co w takim razie oglądać streamy, skoro można grać samemu? Cóż, wiadomo że każdy w oglądaniu streamów odnajduje coś dla siebie. Znamy jednak kilka najczęstszych powodów, a oto one:

  1. Najpopularniejsi streamerzy dysponują bardzo mocnymi komputerami i często mają dostęp do nowości przed ich premierą. Możemy więc oglądać gry zanim sami będziemy mogli w nie zagrać. No i to będzie widowisko na najwyższym poziomie graficznym – z którym nasze komputery być może sobie nie poradzą.
  2. W przypadku gier turniejowych albo innych stanowiących duże wyzwanie, podpatrujemy najlepszych graczy, aby samemu się rozwijać. Jak pisaliśmy już na blogu, e-sport to przecież popularna dyscyplina rozwinięta na najwyższym, międzynarodowym poziomie! Podglądanie zawodowców to nie tylko świetna rozrywka, ale też cenna nauka.
  3. Najpopularniejsi streamerzy poza tym, że często są świetnymi graczami, są też ciekawymi osobowościami. Oglądając ich dobrze się bawimy, słuchając ich humorystycznych komentarzy. Poza tym czujemy się wtedy częścią społeczności graczy, czego często nie dają gry single-player.

Od czego zatem zacząć?

Od sprzętu i oprogramowania. Sprzętem, peryferiami i aplikacjami zajmiemy się pobieżnie, bo to temat rzeka. Ale odeślemy Was do bardziej fachowego poradnika!

Załóżmy może, że macie już komputer, który pozwoli Wam grać w produkcje, które chcecie streamować. Tutaj przyda się zapas mocy, ponieważ dodatkowo obciążycie Wasz sprzęt oprogramowaniem do przechwytywania i strumieniowania obrazu. Czego prawdopodobnie nie macie to:

🎥 Kamera internetowa – na początku pewne inwestycje, takie jak kamera, są bardzo potrzebne. Chodzi oto, aby zadbać o jakość naszego streama. Jeśli w czasie gry będziesz dobrze widoczny, łatwiej będzie nawiązać relacje z widzami na czacie, a budowanie społeczności jest jedną z najważniejszych rzeczy przy tworzeniu własnego kanału. Obraz w rozdzielczości Full HD to po prostu podstawa!

🎤 Mikrofon – tutaj jest trochę łatwiej, bo gracze siedzący w multiplayerach najczęściej mają już porządne headsety. I uwaga – świetnie nadadzą się one do streamingu i to z dwóch powodów. Po pierwsze – musicie słyszeć rozgrywkę i ustawić poziomy głośności tak, aby wasi widzowie was słyszeli. Po drugie – słuchawki gwarantują, że mikrofon nie będzie zbierał dźwięków gry. A pamiętajcie, że jakość dźwięku jest bardzo ważna w dobrym streamie – na początku dużo ważniejsza niż obraz. Jeżeli natomiast chcecie trochę zainwestować, zwróćcie uwagę na mikrofony USB.

🔩 Karta do przechwytywania obrazu – dodatkowe peryferium, na które będziecie musieli się zdecydować, jeśli na poważnie wchodzicie w streaming. Skoro wiemy jak pokazać was, to trzeba jeszcze jakoś pokazać Wasz skill. 🙂

Więcej szczegółów na temat technikaliów znajdziecie w poradniku x-kom na temat streamowania!

A co mówią nasi uczestnicy?

Zapytaliśmy też stałych uczestników obozu filmowego o kilka trików dotyczących polepszenia jakości obrazu i dźwięku. Czego się dowiedzieliśmy? 

Zadbajcie o światło! Żadna kamera nie sprawi, że będziecie świetnie widoczni, jeśli będziecie słabo doświetleni. Dlatego przenieście się blisko okna i je odsłońcie! A mając latarkę i trochę samozaparcia, możecie stworzyć prosty softbox – efekty będą znakomite.

Jak poprawić dźwięk? Skupcie się na tym, skąd dźwięk wychodzi, a nie gdzie wchodzi. Żaden lepszy mikrofon nie wybaczy wam niewyraźnego czy cichego mówienia albo dmuchania wprost w niego. Zadbajcie o dykcję, aby wasz głos był radiowy, przyjemny do słuchania. Na początku to zdecydowanie lepszy pomysł niż inwestowanie w drogie mikrofony, skoro za darmo można zainwestować w siebie.

Wybór software do streamingu

Z oprogramowaniem sprawa jest prosta, bo na początek doskonale sprawdzi się darmowy program OBS Studio. Program jest łatwy w obsłudze i nie obciąża komputera, co potwierdza wielu korzystających z niego streamerów. Jest też bardzo intuicyjny – jego ustawienie nie zajmie Wam więcej niż kwadrans. 

Set-up gotowy, kamera, mikrofon i światło przygotowane. Stajemy przed kolejnym wyborem: streamujemy na platformie Twitch czy YouTube? Wiele osób po prostu podpowiada, aby wybrać platformę na której się lepiej czujecie. YouTube daje więcej narzędzi nawet przy małej liczbę subskrypcji. Za to trzeba uważać na ContentID – oznacza to, że nie możecie w czasie streama puszczać muzyki, na którą nie macie licencji. Twitch natomiast jest poświęcony niemal wyłącznie gamingowi. Warto spróbować obu platform i zdecydować samemu. 🙂

Okej, było o sprzęcie, oprogramowaniu i platformie. Teraz czas przejść do najważniejszej rzeczy w Waszym streamie.

Jak zostać dobrym streamerem?

W sieci znajdziecie masę poradników i kursów, nawet płatnych, jak stać się dobrym w streamowaniu. Żebyście Wy nie musieli, przeczytałem większość z tych poradników i podsłuchałem co mają do powiedzenia streamowi ninja. Do tego podpytałem uczestników naszych obozów o kilka porad. Streaming to też wystąpienie – tyle że w internecie. Dlatego uczestnicy obozów aktorskich i Kapeli Marzeń mogą podrzucić nam kilka porad. Przed Wami 8 zasad, które warto wcielić w życie!

1. BĄDŹ SOBĄ NA ZEWNĄTRZ, A NINJĄ W ŚRODKU

To nieuniknione, że na początku będziesz zestresowany. Ktoś Cię ogląda, widzi Twoją grę i słucha Twoich żartów. Ale spokojnie – wciąż jesteś w komfortowym zaciszu własnego pokoju. Dam Wam radę, której uczę młodych muzyków, kiedy po raz pierwszy mają wyjść na scenę.

Na zewnątrz – owszem, bądź sobą. Nikt nie potrafi tego lepiej niż Ty, a jak będziesz udawać, widzowie szybko się na tym poznają. Ale w głowie… pomyśl, że stoisz na ogromnej estradzie.🤩 Jesteś członkiem jednego ze swoich ulubionych teamów, a tłum cię uwielbia! 🤩 Nie udawaj, że jesteś najlepszy. Ale myśl, że jesteś nalepszy. Doda ci to wiatru w skrzydła, zwłaszcza w trudnych początkach.

2. UŚMIECHAJ SIĘ I NAWIĄZUJ KONTAKT

Pamiętasz kiedy ostatnio oglądałaś ponury stream? I nie pytam o horrory, ale o mało uśmiechniętego streamera. Skoro chcesz pokazać się światu, na pewno pcha Cię do tego pozytywna energia. W takim razie ją pokaż! Przy małej liczbie widzów możesz sobie pozwolić na przywitanie każdego nowego obserwującego personalnie. Jak tylko skojarzysz nick, który powtórzył się na czacie zapytaj widza co u niego i w co ostatnio gra.

3. SYSTEMATYCZNOŚĆ

Jeżeli widzowie będą zainteresowani, pewnie klikną subskrypcję i ustawią powiadomienia o Twojej obecności online. Ale warto nauczyć swojej widowni systematyczności. Turniejowa godzina co drugi dzień o 18? Wtorkowe nowości o 21? A może piątki z indie? Odpowiedni grafik i harmonogram to klucz do większej liczby widzów. Ale też ułatwi Ci to organizację streamów.

4. ZNAJDŹ PIERWSZYCH WIDZÓW I NIE PATRZ CIĄGLE NA LICZNIK

Daj znać znajomym na steamie, discordzie i facebooku, że streamujesz. Przełamiesz tym samym barierę 0 widzów, która może bardzo demotywować na samym początku. Pamiętaj – to początki, zawsze są najcięższe. Jak odpalisz stream, skup się na grze i kontakcie z czatem, nie zerkaj na licznik subów albo widzów. Dopóki nie będziesz widział co najmniej czterech cyfr, każdy spadek będzie Cię niepotrzebnie stresował.

5. NIE TYLKO STREAM

Jeśli podchodzisz do streamowania na poważnie – a na pewno bardziej niż na hobbystycznym włączeniu kamery do grania – musisz być człowiekiem orkiestrą. Jak napisałem wyżej, pierwszych widzów znajdziesz wśród znajomych, dlatego musisz zadbać o swoje social media. Po uzbieraniu grupy widzów zadbaj o profil na fejsie lub insta.📷 I tak samo jak w streamingu, tutaj ważna jest systematyczność. Kalendarz publikacji, listy todo – z takimi narzędziami trzeba się zaprzyjaźnić!

6. NAGRYWAJ DOKONANIA, CROSSPOSTUJ

Skoro streamujesz swoje nagrania, to też od razu je nagrywaj. Po zakończonym streamie szybka selekcja – były momenty, które nadają się do best of? Albo zabawne fragi, którymi chcesz się pochwalić? Sam tworzysz sobie surowy materiał, który świetnie nada się na Twoje social media.

Sprawdź taki kombajn – DaVinci Resolve. Jest bogaty w narzędzia do edycji i co ważniejsze – darmowy. Crosspostuj – posty z Insta wrzucaj na Facebooka, przekierowuj z Instastories na profil – niech Twoja społeczność z Instagrama trafi na Facebooka, z Facebooka na Instagrama. A wszyscy razem – na Twój stream!

7. SZCZEROŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM

To jedyna rada z kategorii czego nie robić. Wielu początkujących streamerów ucieka się do bardzo płytkich zachowań, celem zwiększenia popularności. Patostreamy, wulgaryzmy i agresja, psucie rozgrywki innym graczom na otwartych serwerach. Nie zniżajcie się do tego poziomu, bo za kilka lat możecie się tego wstydzić, a jak wiemy Internet nie zapomina. 🙂

8. NIE TYLKO GRANIE

Spróbujcie wyjść poza utarte ramy grania w gry. Przemyślcie jakiś special raz na jakiś czas. Może lubicie gotować i zaprezentujecie przepis na swoją ulubioną przekąskę? Zaproście kumpli na wspólnego coopa na kanapie – będzie coś innego na kanał. A może wspólne wyjście do lokalnego salonu gier VR – stream + recenzja na wasze profile? Im bardziej różnorodna tematyka, tym większe zasięgi uda się Ci się wykręcić. A jeśli chcesz żyć ze streamów – zasięgi i zaangażowanie widowni to Twoja najmocniejsza karta w negocjacjach.

#zostańwdomu i streamuj

Omówiliśmy konieczny sprzęt i software oraz sprzedaliśmy parę sztuczek jak być dobrym streamerem. Reszta jest w Waszych rękach. A że mamy akcję #zostańwdomu, może to czas, aby spróbować swoich sił na Twichu albo YouTube? Być może sprzęt już macie, a jeśli nie – kurierzy nadal pracują. 📯

Jeżeli natomiast w te wakacje chcecie wbić jeszcze większego skilla i podszkolić się u speców od gamingu i streamów, to zapraszam Was na dwa z naszych obozów:

OBÓZ E-SPORT

OBÓZ E-SPORTOWY

Dopiero zaczynasz czy to już platyna? Tak czy inaczej, jeżeli chcesz podbić e-sportowego skilla – to jest obóz dla Ciebie!

GAMES ARENA

GAMES ARENA

Nie ma nic lepszego niż wspólna rozgrywka z kumplami w sieci! Dobry sprzęt i luźna atmosfera pozwoli Ci spędzić wakacje w ulubiony sposób.

Poza tym, że bawimy się grając, to tworzymy świetną społeczność. Możecie na przykład wpaść na naszego Discorda i serwer w Minecrafcie! ⛏️ Może to jest dobry pomysł na początek streamowania?

[simple-author-box]