fbpx
Zaloguj się
Przypomnij hasło

Co to jest? Manga i anime 🇯🇵

Jeżeli świat mangi i anime wydaje Ci się niezrozumiały albo niedostępny, to właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy ten artykuł! Zacznijmy w takim razie od tego, że słowo „manga” oznacza japoński komiks, zaś „anime” to japońskie filmy animowane.

Obie formy charakteryzuje bogactwo podgatunków i nietypowa dla Europejczyków estetyka. Nic dziwnego – w końcu manga i anime pochodzą z Japonii, kraju spoza naszego kręgu kulturowego. Poznawanie kultury i tradycji tak odległych państw jest jednak wspaniałą możliwością naszych czasów. Dlatego warto z niej korzystać i dowiadywać się jak najwięcej o innych.

Tym tekstem rozpoczynamy nowy cykl na naszym firmowym blogu. W „Co to jest?” będziemy przybliżać naszym czytelnikom fenomeny dzisiejszej kultury. Dobrze je znamy – w końcu organizujemy obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży!

Kraina Mangi i Anime

Wśród obozów Poszukiwaczy Przygód od wielu lat znajdziecie wakacje dla fanów japońskiej sztuki. W tym roku dla młodzieży przygotowaliśmy W Krainie Mangi i Anime nad morzem oraz cały cykl obozów japońskich i azjatyckich w górach, w Poroninie: Obozy Azjatyckie.

Obozy i zimowiska mangi i anime cieszą się co roku ogromnym zainteresowaniem młodych ludzi oraz ich rodziców. Dzięki temu my możemy pochwalić się doświadczoną i zaangażowaną kadrą wychowawców. To ludzie, którzy od lat jeżdżą z nami na obozy i zdążyli dobrze poznać się z wieloma naszymi uczestnikami.

Natomiast pomiędzy wakacjami i feriami utrzymujemy kontakt na Facebooku, dzięki naszemu profilowi Obozy Azjatyckie Poszukiwaczy Przygód, który ma ponad siedem tysięcy fanów. Na profilu znajdziecie ciekawostki ze świata mangi, anime, japońskiej i koreańskiej kultury czy k-popu. Powstała także grupa integrująca naszych uczestników: Azja i miłośnicy Orientu. 🙂

Manga, czyli japoński komiks 💬

Japońska sztuka tworzenia układających się w historie malunków ma setki lat tradycji. Manga jaką znamy dzisiaj pojawiła się w Japonii na przełomie XVIII i XIX wieku. Rozwinęła się zaś głównie w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to mangowi artyści (mangacy) inspirowali się twórczością studia Walta Disneya. Dzisiaj manga jest uznaną sztuką w Japonii, wykładaną m.in. na uniwersytecie Kyoto Seika. Wartość samego tylko japońskiego rynku mangi przekroczyła już dawno 5 mld dolarów!

Najważniejszą rzeczą, którą trzeba wiedzieć o mandze jest to, że japoński komiks jest przeznaczony dla każdego – także dla różnych grup wiekowych. W Europie i w USA też powstają oczywiście komiksy nie tylko dla dzieci i nastolatków. Nadal jednak taka forma rozrywki uważana jest raczej za „dziecinną”. Tymczasem w Japonii jest zupełnie inaczej!

Mangę w Japonii czytają wszyscy. Stąd tak istotny jest jej podział na gatunki. Na półce z mangą znajdziecie bajki dla maluchów, komiksy dla chłopców i dziewczynek, pozycje dla nastolatków i te dla dorosłych. W zależności od grupy docelowej, mangi opowiadają różne historie i kładą akcenty w innych miejscach.

Shōjo, Shōnen i inne gatunki

Typowe mangi dla chłopaków to zwykle opowieści o robotach, sportowcach i wojownikach. Tymczasem te (tradycyjnie) przeznaczone dla dziewczyn skupiają się raczej na emocjach bohaterów i bohaterek, ich wzajemnych relacjach i perypetiach. Historie dla starszej młodzieży poruszają często ważne tematy, takie jak tolerancja, miłość i przyjaźń czy poszanowanie zasobów naturalnych Ziemi. Są wreszcie mangi dla dorosłych – nierzadko krwawe i pełne przemocy.

To tak jak z filmami z Hollywood – one też mają swoje gatunki. Wszyscy wiedzą, że na filmy Disneya albo Pixara warto wybrać się całą rodziną, na romantyczną komedię zabrać swoją drugą połówkę, a na horrory chodzimy z grupą dorosłych przyjaciół. Kluczem jest tutaj zdrowy rozsądek i czujność. Tak jak nie wszystkie filmy są odpowiednie dla dzieci, tak i nie każda manga będzie odpowiednia dla dziesięciolatka albo piętnastolatki.

Anime, czyli japońskie filmy animowane 🎥

Anime to co prawda filmy animowane, mają one jednak z mangą wiele wspólnego. Łączy je estetyka – bohaterowie mangi i anime mają zazwyczaj duże oczy, małe nosy i zawadiackie fryzury, choć to nie reguła. Drugie podobieństwo to ich autorzy – mandze i anime bliżej pod tym względem do powieści. Tak jak w przypadku książki, zwykle za ich fabułą stoi jedna osoba. W przypadku produkcji z Hollywoow i amerykańskich komiksów za produkcję odpowiadają całe sztaby kreatywne!

Dzięki temu najbardziej uznani artyści mangi i anime cieszą się wielkim szacunkiem, a ich dzieła odznaczają się indywidualnością i swobodą – podobnie jak u nas w przypadku pisarzy książek. Doskonałym przykładem jest pan Hayao Miyazaki – autor rodzinnych anime o poszanowaniu natury, więzi człowieka z przyrodą i dorastaniu. Jego Spirited Away: W krainie bogów zdobyło Oscara oraz Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. Inny film – Ponyo – został uhonorowany Złotym Lwem w Wenecji.

Japońskich filmów animowanych dotyczy to samo zastrzeżenie, co mangi – Japończycy po prostu oglądają anime i nikt nie uważa tej sztuki za „bajki dla dzieci”! Stąd gatunków anime są dziesiątki. Podobnie jak w przypadku japońskich komiksów, mamy filmy przeznaczone dla dzieci, młodzieży albo dorosłych, filmy rodzinne, komedie, dramaty i horrory. Anime dzieli się też na produkcje pełnometrażowe i seriale.

Jak traktować mangę i anime?

Wnioski są zatem oczywiste – kluczowy jest właściwy dobór anime odpowiednich dla dzieci i młodzieży. Nie oznacza to jednak, że mangi lub anime trzeba się bać – to taka sama forma sztuki, jak zachodnie filmy, komiksy czy książki. Na obozach Poszukiwaczy Przygód kadra wychowawcza (sami miłośnicy mangi i anime) tak dobiera oglądane i omawiane komiksy i filmy, by były one odpowiednie dla grupy wiekowej, a do tego przekazywały ważne dla dzieci i młodzieży wartości, były rozwijające i po prostu zabawne.

[simple-author-box]