fbpx
Zaloguj się
Przypomnij hasło

Co obejrzeć z dziećmi? 6 wartościowych animacji

Jesienne wieczory są stworzone do tego, by wspólnie z dzieckiem zaszyć się pod kocem i obejrzeć jakąś bajkę. Najlepiej taką, żeby podobała się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wiecie, wciągająca historia, żarty na dobrym poziomie i wartościowe przesłanie. Co zatem obejrzeć z dziećmi w tym roku? Przed Wami 6 najlepszych animacji z Netfliksa, wybranych przez zespół Poszukiwaczy Przygód!

CZAS WOLNY DZIECI I MŁODZIEŻY

Wpis, który czytasz, jest powiązany z naszą grupą dla rodziców na Facebooku. To platforma wymiany wiedzy i doświadczeń o czasie wolnym dzieci i młodzieży. Zapraszamy!

#1 Smoczy Książę (The Dragon Prince)

Smoczy Książę to wspaniała seria animowana, która składa się aktualnie z dwóch sezonów (trzeci już niedługo). Opowiada historię dwóch braci, Calluma i Ezrana, w których ręce trafiło 🥚 smocze jajo. Rodzeństwo postanawia wyruszyć w długą drogę do magicznej krainy Xadii, ojczyzny tytułowego 🐉 Smoczego Księcia, by pomóc pisklakowi wrócić do domu. Pomaga im w tym elfka Rayla, dla której magiczna kraina również jest rodzinnym domem.

To animacja która podnosi na duchu, uczy tolerancji, szacunku do innych oraz pokojowego rozwiązywania konfliktów. Ale co najlepsze, historia opowiedziana w Smoczym Księciu nadal jest wyjątkowo interesująca! (Szczególnie dla fanów fantastyki). Bardzo duży plus stawiamy za inkluzywne, kompetentne postacie. Na przykład ciocia chłopaków, generał Amaya, jest głuchoniema. Nikt jednak nie zwraca na to uwagi, a Amaya jest prawdziwą bohaterką i znakomitą dowódczynią!

#2 Hilda

Hilda to coś dla młodszych widzów. Być może kojarzycie to imię – tytułowa bohaterka pojawiła się najpierw w komiksach dla dzieci, stworzonych przez Luke’a Pearsona. Seria animowana, o której piszemy, wiernie odzwzorowuje charakterystyczny styl artysty. Dlatego polecamy Hildę w naszym zestawieniu – można ją oglądać dla samych wrażeń estetycznych!

Na tym jednak zalety tej bajki się nie kończą. Główna bohaterka to zadziorna osóbka, której charakterek spodoba się także chłopakom. Jej otwartość i przyjacielskość czyni z Hildy pozytywną, ale i wieloznaczną bohaterkę, z którą łatwo będzie się utożsamić młodemu widzowi. Dodajmy trochę skandynawskiego folkloru i otrzymamy bardzo przyjemną animację. 🙂

#3 Carmen Sandiego

Wracamy do animacji dla odrobinę starszych. To coś dla fanów podróży i 🌏 poznawania świata! Carmen Sandiego to nowe podejście do popularnego lata temu edukacyjnego programu telewizyjnego. Tytułowa bohaterka odwiedza najciekawsze zakątki świata (w jednym odcinku wpada do Krakowa), gdzie krzyżuje plany złodziejaszkom z organizacji V.I.L.E. Pomaga jej w tym zakręcone rodzeństwo z Bostonu i komputerowy geniusz o ksywie Player.

W przeciwieństwie do pierwowzoru, nowa 👒 Carmen Sandiego przekazuje ciekawostki o odwiedzanych krajach w bardzo przystępny i nienachalny sposób. A poza tym to jest naprawdę świetna historia! Postacie mają skomplikowane plany, marzenia i charaktery i nikt nie jest tutaj “krystalicznie dobry” albo “zły do szpiku kości”. Nie sposób nie kibicować Carmen i jej ekipie – zwłaszcza w drugim sezonie, pełnym wątków osobistych.

#4 Fineasz i Ferb

Fineasz i Ferb to bardzo klasyczna kreskówka dla dzieci. Pomyśleliśmy, że będzie w tym zestawieniu miłą odmianą. 🙂 Fabuła jest w skrócie taka: bracia, tu bez zaskoczenia, Fineasz i Ferb, mają sto pomysłów na minutę i większość z nich chcą wprowadzić w życie. W ich szalonych misjach i konstruktorskich zapędach pomaga im przesympatyczny Pepe Pan Dziobak. Na co dzień udaje zwierzątko domowe, ale potem zakłada kapelusz i przemienia się w tajnego agenta. Jeżeli chcecie obejrzeć z dziećmi coś klasycznego, głośnego i kolorowego, to będzie dobry wybór!

#5 She-Ra i Księżniczki Mocy

Kojarzycie z dzieciństwa He-Mana i jego “mocy, przybywaj”? Okej, She-Ra… to reboot staroszkolnej animacji z tamtego fantastycznego uniwersum. Twórcy zadbali, by nowa wersja była odpowiednia dla dzieci, inkluzywna i przedstawiała główne bohaterki jako złożone i ciekawe osoby. Główną postacią jest Adora, która za sprawą magicznego miecza przemienia się w wojowniczkę She-Rę i walczy o pokój oraz 🌿 poszanowanie przyrody. Szybko jednak okazuje się, że miecz i supersiła She-Ry nie wystarczą – potrzebna jest też odwaga i dobre serce Adory.

She-Ra i Księżniczki Mocy może wyglądać jak bajka adresowana 👧 wyłącznie do dziewczynek, ale tak nie jest. Warto dać jej szansę i usiąść do niej także z chłopakami. W animacji nie brakuje fajnych męskich postaci (choć faktycznie dominują dziewczyny), a zresztą bohaterki są zróżnicowane, sympatyczne i waleczne. No i ten fenomenalny polski dubbing!

#6 Avatar: Legenda Aanga

Choć inspirowana dalekowschodnią kulturą, filozofią i sztukami walki, ta animacja powstała w USA. Awatar: Legenda Aanga (ang. Avatar: The Last Airbender) opowiada historię małego chłopca 💨 Aanga i opiekujących się nim jego starszych przyjaciół. Aang jest awatarem – nosicielem wielkiej mądrości i posłańcem pokoju. Na razie jednak lubi bawić się, jeść i pakować resztę w tarapaty.

Legenda Aanga jest wciągającą opowieścią i jak to zwykle bywa w animacjach dla dzieci – lekcją przyjaźni i przezwyciężania własnych słabości. Najważniejszym przesłaniem bajki jest jednak to, że czasem ludzie mają inne plany i marzenia niż my; Ale nie czyni ich to od razu złymi osobami. Ambitny i porywczy 🔥 Zuko, na początku przeciwnik bohaterów, wkrótce dołącza do drużyny Aanga i zaprzyjaźnia się z nimi.

#7 Klaus 🎅 czyli co obejrzeć z dziećmi na święta!

To taki bonus na naszej liście, który podrzucił Łukasz z naszego zespołu. Tę ciepłą świąteczną animację obejrzycie za darmo i bez konta. Warto, bo Klaus to przyjemna dla oka (i dla serca) opowieść o 🎅 Świętym Mikołaju i jego genezie. Jest tam miejsce i na pojednanie z bliskimi, i na naukę dobroczynności. A przy okazji twórcy z szacunkiem podeszli do fińskiej kultury, nie amerykanizując przesadnie opowieści o lapońskim Mikołaju. W przeciwieństwie do pozostałych pozycji na naszej liście, to film – a nie serial. Warto obejrzeć w Mikołajki!

[simple-author-box]