fbpx
Zaloguj się
Przypomnij hasło

8 zimowych aktywności dla dzieci i rodziców

Wychodzicie do szkoły i pracy – ciemno. Wracacie – też ciemno. I co by tu zrobić wspólnie w taki zimowy wieczór? Spokojnie! Zima to przecież piękna pora roku, a długie wieczory to jej wielka zaleta. Wystarczy mieć pomysł – albo zainspirować się naszą listą. Przedstawiamy 8 zimowych aktywności dla dzieci i rodziców!

CZAS WOLNY DZIECI I MŁODZIEŻY

Wpis, który czytasz, jest powiązany z naszą grupą dla rodziców na Facebooku. To platforma wymiany wiedzy i doświadczeń o czasie wolnym dzieci i młodzieży. Zapraszamy!

Wyjście na sanki i lepienie bałwana? Powiedzmy sobie szczerze, w mieście szanse są raczej niewielkie. Dlatego wybraliśmy kilka nietypowych propozycji, na które wpadli nasi wychowawcy. To właśnie ich wiedza i doświadczenie pozwoliła nam przygotować kilka świetnych zajawek. Zapraszamy do korzystania!

🏒 WPADNIJCIE NA MECZ HOKEJA

Zima to niskie temperatury i lód. Czyli dwie rzeczy, na które co roku czekają fani hokeja! Ten widowiskowy sport to świetny pomysł na spędzenie popołudnia w rodzinnym gronie. Atmosfera na meczach hokejowych jest bowiem wyśmienita, przyjazna dzieciom i rodzinom. Podobnie jak na meczach siatkówki, na trybunach możemy zobaczyć pełen przekrój wiekowy. A może Twoje dziecko złapie bakcyla i wspólne wyjścia na mecze zmienią się w wypady na lodowisko? Albo do parku – z zestawem kijków i piłką do unihokeja (jak na naszej Letniej Akademii Sportu).

🎨 PRZYGOTUJCIE WIECZOREK ARTYSTYCZNY

Nie wszyscy lubią marznąć, a dłużące się wieczory sprzyjają bliższej znajomości z ciepłym kocem i kubkiem kakao. W takim wypadku warto razem z dzieckiem zgłębiać jego pasje i odkrywać talenty. Zacznijmy od tych plastycznych! Nic tak przecież nie ucieszy dziecka, jak wspólne pobrudzenie się z rodzicem. Węgiel, kredki, a może scrapbooking? Artystyczne inspiracje znajdziecie w programie Zimowiska Młodych Artystów.

🐧 PÓJDŹCIE MORSOWAĆ

Mróz, a może nawet i śnieg dookoła… a my mamy wejść do wody?! Kiedy ubieramy dziecko w grubą kurtkę, szalik i czapkę, aby ochronić je przed zimnem, pomysł kąpieli wydaje się abstrakcyjny. Ale czy słusznie? Morsowanie to zajecie, które jest bezpieczne, zdrowe i łatwo dostępne. Na przykład w naszym rodzimym Gdańsku kilkadziesiąt osób każdego tygodnia spotyka się na plaży w Brzeźnie. Lekarze i trenerzy sugerują jednak, że właściwy wiek do rozpoczęcia morsowania to około 11 lat.

Po takim przeżyciu warto zaparzyć gorącej herbaty, ubrać najgrubsze skarpety i trochę odpocząć. Czytaliście już naszą listę wartościowych animacji do oglądania z dziećmi?

🍣 SPOTKAJCIE SIĘ Z KULTURĄ AZJI

Wracamy do domu. Ten punkt dedykujemy rodzicom, którzy mają w domu małych kuchcików albo pasjonatów Wschodu. Zaskoczcie ich wspólnym przyrządzaniem orientalnej kolacji! Nori, wasabi, ryż i ryba – jednym słowem sushi. Niewiele jest takich pewniaków wśród aktywności dla dzieci i rodziców, jak wspólne gotowanie. Dużo śmiechu i zabawy macie jak w banku – a przy okazji możemy posmakować niezłych przysmaków we własnym domu. Bo kto zabroni nam odwiedzić Japonię w grudniu? 😉

Szukając kulinarnych inspiracji, pamiętajcie o zimowiskach Małych Mistrzów Kuchni oraz W Krainie Anime i Mangi!

🐕 ODWIEDŹCIE SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT

Zaczyna się od książek o przygodach Dra Dolittle, a kończy na marzeniach o własnym futrzastym przyjacielu. Jeżeli jesteście właśnie na tym etapie, warto pokazać dziecku, jak wygląda kontakt i opieka nad czworonogiem. Wybierzcie się wspólnie do schroniska i porozmawiajcie z pracującymi tam wolontariuszami. Jednak zdziwić się może osoba, która chcąc zabrać pieska na spacer zostanie odesłana z kwitkiem. Wiele zwierząt ze schroniska wymaga specjalistycznej opieki, a spacer z obcą osobą może je stresować. To nie problem! Można pójść na spacer z wolontariuszem (po uzgodnieniu telefonicznym) albo samemu zostać wolontariuszem – schroniska organizują darmowe szkolenia. 😊

🏂 WYBIERZCIE SIĘ NA POBLISKI STOK

Szalona propozycja: wstańcie wcześnie rano w sobotę i pojedźcie na stok! Nasze piękne, polskie Tatry są tylko dwie godziny od Krakowa. A jeżeli do Krakowa macie kawałek, stoki narciarskie dla poczatkujących znajdziemy w całej Polsce, nawet na Kaszubach. 😉 Wyjazd z rodzicami pozwoli nabrać doświadczenia przed większymi stokami. Wierzcie nam – przygodę z nartami i snowboardem mogą zacząć już najmłodsi. Pisaliśmy o tym na blogu #ByleDoWakacji: Pierwsza przygoda z nartami i snowboardem.

🎲 ZAGRAJCIE SESJĘ RPG

Gry fabularne (RPG) to taka zabawa w dom, rycerzy albo superbohaterów – tylko z zasadami. Bierzecie do ręki kostki i podręcznik i jesteście gotowi do gry. Gry fabularne to bowiem takie zbiory zasad do wspólnej zabawy w świecie wyobraźni. Najczęściej są oparte o konkretną tematykę, np. świat My Little Pony. Rodzic przyjmuje rolę narratora (Mistrza Gry) i wspólnie z dzieckiem opowiada historię, w której nasza pociecha zostaje głównym bohaterem. Tylko lepiej się podszkolić, bo zimą wszyscy najlepsi Mistrzowie Gry są zajęci… na naszych zimowiskach RPG! 😉

O graniu w gry fabularne jako aktywności dla dzieci i rodziców opowiada na naszym blogu Kamila Zalewska-Firus: Gry fabularne dla najmłodszych.

⚙️ ZBUDUJCIE SUPERMACHINĘ

Nasi wychowawcy zawsze to powtarzają: dzieci są sto razy bardziej kreatywne od dorosłych! Czasem nie zdajemy sobie sprawy, ile w ich głowach jest przeróżnych pomysłów. Dlatego warto je odkrywać, dając dzieciom narzędzia do twórczej pracy. Czasami dosłownie – wystarczy chwila naszej uwagi i pomocy, a w rękach naszego dziecka powstanie latawiec, model tratwy, robot LEGO… a może karmnik dla ptaków? To coś w sam raz na zimę!

Pomysły na szalone konstrukcje wyczytacie z programu Obozu Wynalazców w Małym Cichym!

[simple-author-box]