pełna wersja serwisu

Zmiany na zimowiskach 2022 w związku z wymogami GIS


Drodzy Rodzice i kochani Uczestnicy! Z przyjemnością odliczamy dni do wspólnych ferii. Cieszymy się bardzo, że również w tym roku zapewnimy Wam beztroski wypoczynek i dużo dobrych przygód.

Zimowiska 2022 będą odbywać się na nieco innych zasadach niż zazwyczaj. Od wielu tygodni przygotowujemy się do tego, by wszystko przebiegło bezpiecznie i zgodnie z najwyższymi standardami. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o zasadach na Zimowiskach 2022.

Zasady obowiązujące w tym roku na zimowiskach

Przygotowując tegoroczne wakacje, stosowaliśmy się ściśle do wytycznych zapewnionych przez Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Znajdziecie je na stronie rządowej:

Bezpieczny wypoczynek. Wytyczne MEN, GIS i MZ dla organizatorów wypoczynku

Jesteśmy również w ciągłym kontakcie z wojewódzkimi kuratorami oświaty, tak aby stosować się do wymogów, zaleceń i sugestii kuratorów tych województw, w których organizujemy zimowiska. W tym roku jest to województwo małopolskie (Poronin, Małe Ciche).

Opracowaliśmy też własne zasady postępowania, tak aby poniższe reguły dotyczyły w równej mierze wszystkich naszych ośrodków, cykli tematycznych i obozów.

Przed wyjazdem na obóz

Pamiętajcie, że abyśmy mogli przyjąć uczestnika na obóz, nie może on mieć kontaktu z osobą chorą bądź przebywającą na kwarantannie z powodu koronawirusa w ciągu 14 dni poprzedzających wyjazd. Sam uczestnik również nie może w tym czasie mieć objawów infekcji sugerujących chorobę zakaźną.

Rodzice lub prawni opiekunowie potwierdzają ten fakt odpowiednim oświadczeniem o zdrowiu dziecka. Wysyłamy je do Was bezpośrednio przed obozem mailem. Możecie je również pobrać tutaj: Oświadczenie o zdrowiu dziecka. Bardzo ważne: oświadczenie powinno zostać podpisane w dniu wyjazdu dziecka na obóz.

pobierz oświadczenie o zdrowiu dziecka
Pamiętaj, że oświadczenie należy podpisać w dniu przekazania dziecka pod naszą opiekę.


W oświadczeniu znajduje się również zgoda na pomiar temperatury dziecka oraz zobowiązanie do odebrania dziecka w ciągu 12 godzin w razie wystąpienia niepokojących objawów.

Pakując się na obóz, pamiętajcie o maseczkach – najlepiej kilku sztukach wielorazowych maseczek, zakrywających nos i usta. Będziemy używać ich zgodnie z ogólnymi zaleceniami noszenia maseczek.mianę w trakcie pakowania i wrzućcie do plecaka paczkę ulubionych ciastek!

Dojazd na obóz

Jeżeli wybieracie się na obóz razem z nami, pamiętajcie że osoba doprowadzająca uczestnika na zbiórkę musi być zdrowa!

Konwojenci odbiorą od Was oświadczenia o zdrowiu dziecka (zobacz wyżej). Pamiętajcie o nich, wybierając się na zbiórkę! Dodatkowo przed wejściem do autokaru uczestnikom zostanie zmierzona temperatura. W porozumieniu z kuratorami, ustaliliśmy że temperaturą graniczną będzie 37,5 st. C.

Uwaga: w tym roku postoje w trakcie dojazdu autokarowego na obóz będą odbywać się w taki sposób, by zminimalizować kontakt z osobami postronnymi. Prosimy, uwzględnijcie to przy planowaniu przekąsek na drogę!

Jeżeli dojeżdżacie na obóz na własną rękę, również powinniście pamiętać o zabraniu ze sobą podpisanego w dniu wyjazdu oświadczenia. Nasi wychowawcy odbiorą je przed wejściem do ośrodka i przejmą uczestnika pod naszą opiekę. Uprzedzamy, że rodzice i opiekunowie nie będą mogli wejść na teren ośrodka (do pokojów, sal zajęciowych itd.).

Po przybyciu na obóz zakwaterujemy się w pokojach. Tak jak zawsze postaramy się spełnić wszystkie wasze prośby i sugestie. W tym roku może być tak, że nie do wszystkich uda nam się dostosować. Ograniczają nas bowiem wymogi dotyczące minimalnej przestrzeni w pokoju przypadającej na uczestnika.

Nasze ośrodki

Z przyjemnością informujemy, że wszystkie nasze ośrodki otrzymały certyfikaty sanitarne Bezpieczny Obiekt, sygnowane przez Polską Organizację Turystyczną. Listę wszystkich takich obiektów możecie znaleźć tutaj:

https://bezpiecznyobiekt.pot.gov.pl/dla-turysty

Ośrodki spełniają zatem wszystkie standardy sanitarne, dotyczące m.in. dezynfekcji pomieszczeń, higieny w kuchni i na stołówce, izolatek i zasad dotyczących personelu.

W ośrodkach znajdziecie też plakaty Głównego Inspektoratu Sanitarnego, dotyczące mycia i dezynfekcji rąk oraz właściwego zakładania i noszenia rękawiczek oraz maseczek.

W trakcie trwania obozu

W trakcie trwania obozu zrobimy wszystko, żeby nasi uczestnicy nie odczuli zbytnio obowiązujących zaleceń i wytycznych. W wielu przypadkach zmiany będą zresztą niewielkie. Przykładowo, nasze grupy zajęciowe zawsze liczyły średnio 8-9 osób na wychowawcę. Tegoroczne wytyczne mówią zaś o 15 lub 20 osobach przypadających na wychowawcę.

Co się zatem zmieni?

Niewielkiej reorganizacji może ulec ramowy rozkład dnia. Dotyczy to tych obozów, na których będzie nas na tyle dużo, że według nowych wytycznych nie zmieścimy się wszyscy na stołówce w trakcie posiłków. Nie będą to jednak wielkie zmiany czasowe – około 30 minut względem naszych tradycyjnych planów dnia.

Niektóre wieczorne punkty programu na obozach dla dzieci (Małe Ciche, Junoszyno, Dębrzyno) mogą wyglądać inaczej niż zwykle. Postaramy się na przykład organizować je na świeżym powietrzu, jeżeli pozwoli na to pogoda. Zmienią się też dyskoteki – ze względu na wymogi zorganizujemy je albo w mniejszych grupach, albo na otwartej przestrzeni. Planujemy na przykład tańczyć na plaży!

W tym roku w trakcie obozu nie będzie możliwe czasowe zabieranie uczestników przez rodziców i opiekunów, np. przy okazji odwiedzin w okolicy.

Nasza kadra

Wszyscy nasi wychowawcy i kierownicy odbyli dodatkowe szkolenie z tegorocznych zasad i wytycznych sanitarnych. Zawsze jesteśmy zresztą w kontakcie z naszą kadrą, na bieżąco pomagamy im i trzymamy rękę na pulsie.

Zatrudnieni przez nas wychowawcy i kierownicy będą musieli wykazać się brakiem objawów chorobowych oraz brakiem kontaktu z osobami zarażonymi i na kwarantannie. Dodatkowo wychowawcy i kierownicy zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej.

Przy każdym ośrodku zapewniamy również profesjonalną opiekę medyczną, która nie tylko doradzi w codziennej organizacji na obozie, ale również będzie odpowiedzialna za działania prewencyjne – dla bezpieczeństwa zarówno uczestników, jak i wychowawców.