Przejdź do treści

Co to jest? Gry fabularne

Gry fabularne są rozwijającą rozrywką dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W gronie Poszukiwaczy Przygód nie brakuje jej wielkich fanów, a organizowane przez nas obozy gier fabularnych z cyklu Twierdza Fantastyki należą do najpopularniejszych propozycji na wakacje!

Jesteście ciekawi, co stoi za fenomenem gier fabularnych? Zapraszamy do lektury!

Gry fabularne to towarzyska zabawa, która polega na odgrywaniu ról w różnych okolicznościach. Przed zespołem graczy stawiane są zadania, zagadki i problemy, na które należy znaleźć rozwiązanie, wykorzystując spryt, zdolność improwizacji oraz współpracy w grupie. Gracze wcielają się w bohaterów rodem z ulubionych książek i filmów, przeżywając fantastyczne przygody w światach wyobraźni — które wspólnie tworzą wszyscy uczestnicy rozgrywki.

Odgrywanie postaci to zadanie z pogranicza teatru i dziecięcych zabaw – kto nie bawił się na podwórku w policjantów i złodziei, Indian i rewolwerowców? W grach fabularnych, aby było ciekawie i sprawiedliwie, obowiązują zasady gry. Pieczę nad tymi zasadami trzyma Mistrz Gry — jeden z graczy, którego zadaniem jest dodatkowo opowiadanie o świecie gry oraz odgrywanie spotykanych postaci.

W efekcie zabawa w gry fabularne jest trochę jak czytanie ulubionej książki albo oglądanie ulubionego filmu — ale to my decydujemy, co zrobi bohater!

RPG, czyli wspólne snucie opowieści

Jednym z dwóch rodzajów gier fabularnych są RPG — to skrót od angielskiego role-playing games, czyli dosłownie „gry w odgrywanie”. RPG opierają się przede wszystkim na opowiadaniu. W trakcie zabawy gracze spotykają się wspólnie w jednym miejscu i snują opowieść, przekazując sobie narrację. Mistrz Gry opisuje, co dzieje się dookoła postaci, a gracze wcielają się w swoje postacie, opowiadając, gestykulując i rozmawiając ze sobą.

Ważnym elementem RPG jest taktyka — każda postać ma swoje unikatowe zdolności, które może wykorzystać do rozwiązywania stawianych przez Mistrza Gry wyzwań. Z biegiem czasu i kolejnych przygód, postacie graczy stają się jeszcze ciekawsze i zdobywają kolejne wyjątkowe umiejętności.

LARP, czyli improwizowane odgrywanie roli

Drugim rodzajem gier fabularnych są larpy, czyli live-action roleplaying, dosłownie „odgrywanie na żywo”. LARP jest bardzo podobny do improwizowanego teatru! Przed rozpoczęciem gry każdy otrzymuje krótkie informacje o roli, którą będzie odgrywał — na przykład śmiałego rycerza albo spiskującego dworzanina. Kiedy rozpoczyna się rozgrywka, nic nie jest ustalone — wynik zabawy zależy od graczy, którzy mogą się porozumieć albo nie.

Taka zabawa, podobnie jak teatr, korzysta z rekwizytów! Zapaleni gracze szyją swoje własne stroje, przygotowują makijaże i bezpieczne repliki broni. Dobrze przygotowany LARP jest nie tylko wyjątkowym przeżyciem, ale także zdumiewającym widokiem.

Najlepsi Mistrzowie Gry

Przygotowywanie larpów oraz prowadzenie RPG to zadanie, które wymaga wiele czasu, zapału i doświadczenia. Dlatego zapewne gry fabularne nie są tak popularne jak gry planszowe, gdzie wystarczy po prostu rozłożyć elementy i przeczytać instrukcje.

Na szczęście jest Twierdza Fantastyki — cykl obozów młodzieżowych, którego wychowawcy są jednocześnie jednymi z najlepszych Mistrzów Gry, twórców gier fabularnych i scenarzystów larpowych w Polsce! To doświadczeni ludzie, od lat prowadzący gry fabularne, ale także autorzy zasad i scenariuszy, tłumacze, recenzenci i działacze na rzecz środowiska fanów. Jedną z ich najnowszych inicjatyw jest Grupa Twierdza — jej członkowie postanowili promować fantastykę i gry fabularne wśród młodzieży dzięki prelekcjom i warsztatom w całym kraju!

Latem spotykamy się w malowniczej Bukowinie Tatrzańskiej na fantastycznych obozach:

  • RPG: Pieśń Bohaterów – codzienne sesje RPG w maksymalnie sześcioosobowych grupach z najlepszymi Mistrzami Gry to najlepszy sposób, żeby spróbować swoich sił w grach fabularnych. W specjalnie przez nas przygotowanym, fantastycznym świecie Pięciu Królestw brakuje bohaterów. Czy odważysz się zostać jednym z nich?
  • RPG in English – gry fabularne w angielskim wydaniu. Rozgrywki będą odbywać się po angielsku, a towarzyszyć im będzie poznawanie brytyjskiej kultury popularnej, mitów i ciekawego słownictwa. Połącz przyjemne z pożytecznym!
  • Obóz Mistrzów Gry – coś dla doświadczonych graczy, którzy chcieliby sprawdzić się jako Mistrzowie Gry. Zapewniamy dobre warunki na start, wsparcie doświadczonych prowadzących i dwa tygodnie intensywnego grania, warsztatów i ćwiczeń z pogranicza game designu i aktorstwa!
  • Obóz larpowo-aktorski – wakacje przygotowane z myślą o tych miłośnikach gier fabularnych, którzy stawiają na wcielanie się w role, odgrywanie i sztukę improwizacji. Emocje, wątki obyczajowe i sensacyjne, a do tego ćwiczenia z warsztatu aktorskiego. Doskonałe połączenie!
  • Obóz larpowy Gra o Tron – LARP w wydaniu terenowym. Weź udział w rycerskim turnieju, rozegraj potyczkę na leśnym trakcie, spiskuj za plecami lorda i zdobądź władzę. Przy okazji nauczysz się strzelać z łuku i władać bezpieczną bronią białą!
  • Obóz larpmasterowy – obóz przeznaczony dla doświadczonych miłośników larpów, którzy chcieliby zostać Mistrzami Gry, sami pisać scenariusze larpowe, tworzyć rekwizyty i łączyć postacie w skomplikowane siatki relacji.

Dlaczego tak lubimy gry fabularne? Ponieważ to nie tylko świetna zabawa. RPG i LARP zachęcają do zgłębiania wiedzy historycznej, uczestniczenia w kulturze oraz społeczności fanów. W dobie rozrywki cyfrowej to niezwykle ważna alternatywa!